fbpx
10.3 C
Skopje

(ВИДЕО) Заев: Решението за името мора да го гарантира идентитетот на двете страни

АКТУЕЛНО

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција истакна дека не гледа потреба за промена на Уставот, одговарајќи на новинарско прашање дали во процесот на решавање на прашањето за името се разговара и за евентуални уставни измени.

Тој истакна дека барањето за промена на Уставот е грчки став, но Македонија има свој став во врска со тоа.

– Македонија го промени Уставот во 1993 година да го допрецизира членот 49 вградувајќи го амандманот 2. Ние направивме голем чекор за да го отстраниме иредентизмот. Во моментов правиме се за да докажеме дека Македонија нема аспирации, територијални или било какви и дека Македонија нема иредентистички побуди. Македонија сака да гради пријателство, рече Заев.

Премиерот повтори дека решението за името ќе мора да го гарантира идентитетот и достоинството на двете страни. Заев истакна дека за владата е прифатливо име со географска одредница и дека тоа го темели на очекувањето во внатрешната дебата, на преземените чекори и на можностите до каде може да се движи владата.

– Останувам на ставот дека достоинството и идентитеот се важни работи. Убеден сум дека Македонија може со консензус по ова прашање во интерес на иднината на интеграциите во НАТО и ЕУ да изнајде решение, истакна премиерот Заев.

Тој кажа дека постојат радикални струии и во двете земји, но дека треба да се направи се за да се изнајде решение и да се гради иднина.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Еве kои групи на луѓе треба да јадат лимон секој ден: Во состојба е да излеkува сериозни болести

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на камен во жолчката, а ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските. Лимонската киселина...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Kako мали имaле одличен вид: Како Саша и Дејан Матиќ го изгубиле видот (фото)

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни и речиси секоја песна што ќе ја испеат станува хит. Добро е познато дека тие...
- Advertisement -