fbpx
-7 C
Skopje

(ВИДЕО) Жива вистина и чудо невидено: Половина лисица, половина жена

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Ако некогаш патувате во Пакистан, задолжително посетете ја Зоолошката градина во Карачи, бидејќи таму ќе видите неверојатна глетка – лисица со глава на жена. Имено, ќе се сретнете со Мумтаз Бегум, митолошко суштество со тело на лисица и човечка глава.

Оваа туристичка атракција во Зоолошката живее во специјален кафез. Посетителите практично повеќе доаѓаат во Зоолошката за да го видат Мумтаз, отколку „обичните“ диви животни.

Сепак, не станува збор за некоја комбинација на човек и ѕвер. Зад ликот на Мумтаз се крие маж, Мурад Али (33) кој секој ден, 12 часа ја игра таа улога. Пред него, лисицата со глава на жена бил неговиот татко.

Во Зоолошката се наплаќа посебен билет за Мумтаз, кој чини околу 10 центи. За тие пари, Мумтаз разговара со посетителите и им ја предвидува судбината.

Директорот на Зоолошката градина вели дека жените и децата им се најдобри муштерии.

„Тие доаѓаат за да ја видат и да разговараат со неа. Тоа е некој вид уметност, а Али е како актер кој ја игра таа улога и ги забавува децата“, кажува директорот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -