fbpx
4 C
Skopje

Виетнам: Директор на државна енергетска компанија осуден на смрт заради проневера

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Поранешниот извршен директор на виетнамската државна нафтена и енергетска компанија денеска е осуден на смрт за проневера на милиони долари.

Судот во Ханој го осуди Нгуен Суан Сона, извршен директор на Петро Виетнам заради проневера на 2,15 милиони долари и за злоупотреба на неговата позиција, во обид да добие уште 8,7 милиони долари од Океан Банка.

Поранешниот претседател на Океан Банка, Ха Ван Там, кој некогаш беше еден од најбогатите и највлијателните луѓе во Виетнам, беше осуден на доживотен затвор.

Судијата во својата одлука наведе дека „она што Там и Сон направиле е многу сериозно” и дека „бара строга казна”.

Случајот го привлече вниманието на проблемот со корупцијата во финансискиот сектор на таа комунистичка земја. Судењето траеше со месеци. Уште 12 од вкупно 51 обвинет, беа осудени на казна затвор до 30 години.

Зад антикорупциската кампања најверојатно стои генералниот секретар на Виетнамската комунистичка партија, 73-годишниот Нгуен Пу Тронг.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Алеk Вучиќ даде изјава за новиот вид на koрона: Пристигна во Србија, мораме да го спречиме ширењето

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска изјави дека новиот вид на корона вирус, кој првпат се појави во Велика Британија, „пристигнал во Србија“, за...

Kомпанија гарантира деkа со нивните гуми ќе поминете 130.000 километри

Финската компанија Нокиан, која е позната по зимските гуми гарантира дека со новите гуми под името „One“ ќе поминете 130.000 километри. Станува збор за универзални...

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Снимka: Возел со 290 km на час Тетово-Гостивар и се фалел на ТиkТok

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку...

Зaeв објаснyва зошто Србите добија ваkцини порано: Прво мора да влезе вакцината за да се регистрира

Централата на Фајзер за југооисточна Европа е во Белград и тие затоа добија порано вакцини. Ние сме во координација со нив, тие имаат на...
- Advertisement -