fbpx
6 C
Skopje

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа што и кога јадете. За два дена не можете да изгубите многу килограми, но сепак можете да постигнете видливи резултати и напредок во обликувањето на вашето тело.

ЕДНОДНЕВНА ДИЕТА Оваа диета се држи само еден ден, односно 24 часа, и ако се применува редовно, за еден месец можете да изгубите околу 3 килограми, што претставува солидна цифра. Изберете едно од предложените менија и придржувајте се на него еден ден. Не заборавајте да испиете два литра вода.

Ден на јагоди: Во текот на денот се јадат 250 g ананас, 1 kg јагоди, 200 g зеленчук, 100 g киви, 60 g компир (се мери сиров).

Ден на ориз – Во текот на денот се јаде 150 g ориз, сварен во поголема количина на вода и поделен на 3 порции. За појадок и вечера можете да додадете и малку зеленчук, а за ручек 200 g варени домати.

Ден на компири – 700 g компири и 600 g варен зеленчук се делат на три оброци. Компирот може да биде варен или печен во рерна, а зеленчукот сварен на пареа. Можете да додадете зачини како магданос, мајчина душичка, власец и мајоран.

ДВОДНЕВНА ДИЕТА

Со оваа диета нема да изгубите многу килограми, но убаво ќе го обликувате телото. Трае два дена и може да се повторува на секои две недели. Се препорачува да избегнувате сол и шеќер и да пиете многу вода. Во обликувањето на телото ќе ви помогнат лесни вежби и пешачење.

Ден 1 Појадок: шолја сезонско овошје, парче двопек, шолја кафе Ручек: 120 грама туна од конзерва во природен сок, парче двопек, шолја кафе Вечера: 100 гр. бело месо на жар, 240 гр. мешункасти плодови, 120 гр. цвекло, 100 гр. овошен сладолед

Ден 2 Појадок: шолја сезонско овошје, тврдо варено јајце, парче двопек, шолја кафе Ручек: 200 гр. млечна каша, пет интегрални крекери Вечера: шолја ориз со зеленчук

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -