19 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

Димитров – Анке Гизеле Холштајн: Со нетрпение го очекуваме и заедничкиот успех – првата Меѓувладина конференција да биде организирана токму за време на германското...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска одржа средба со новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Анке...

Виктор Орбан ја изгуби Будимпешта, по десет години опозицијата направи пресврт

Партијата на унгарскиот премиер, Виктор Орбан, „Фидес“ изгуби на локалните избори во Будимпешта, но и во неколку други поголеми градови, пренесува Фокус.

Новиот градоначалник на Будимпешта ќе биде централно-левичарскиот кандидат Гергели Карашоњи, кој победи со нешто повеќе од 50 отсто од гласовите. Карашоњи ја спореди својата победа со онаа на изборите за градоначалник во Истанбул, кога изгуби кандидатот на претседателот Реџеп Таип Ердоган.

Унгарската опозиција извојува значителна победа на локалните избори, што е пресврт на политичката сцена во Унгарија, бидејќи ова е прв пат по десет години Орбан да изгуби на избори.

Според проекциите, опозицијата ќе однесе победа на локалните избори во околу 10 од вкупно 23 поголеми градови во Унгарија.

Извор: Фокус

Latest Posts

Царовска во „Само вистина“: Ние носиме закони со експерти, вие ги носевте ноќе, по 200 во 12 часа

„Законот за недискриминација не е на сила затоа што Ѓорге Иванов не сакаше да го потпише законот и друга причина нема, не е точно...

Ласовска: Ќе ја довршиме гасификацијата во Свети Николе и ќе обезбедиме бесплатен приклучок за гас за секое семејство

Благица Ласовска од Свети Николе му порача на Заев дека го понижи донстоинството на македонскиот народ ги продадовте  македонските национални интереси. Македонскиот идентитет не...

Владата го прогласи 15 јули за неработен, нема да се одработува

Владата на денешната седница, донесе заклучок со кој 15 јули се определува за неработен ден заради непречено спроведување на изборниот процес за предвремените парламентарни...

Димитров – Анке Гизеле Холштајн: Со нетрпение го очекуваме и заедничкиот успех – првата Меѓувладина конференција да биде организирана токму за време на германското...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска одржа средба со новата вонредна и ополномоштена амбасадорка на Сојузна Република Германија во Република Северна Македонија, Анке...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.