fbpx
-4 C
Skopje

Вице Заев ја доби тужбата против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ

АКТУЕЛНО

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

СДСМ и функционерите застануваат зад премиерот Зоран Заев: Бранко е историја

Искажаните ставови на претседателот на партијата и премиер, Зоран Заев, се ставови на СДСМ. Овие ставови се изградени во рамки на партијата и нејзините органи,...

Убава информација Државата од денеска започна со исплата до 11.000 денари за пензионерите

УБАВА ВЕСТ УТРОВО: Државата од денеска почна да исплаќа до 11.000 денари за сите пензионери Министерството за труд и социјална политика информира дека пензиите за...

Заев: Нам ни треба историја која гради мост на пријателство

Дозволете најпрво да изразам жалење што моето интервју за бугарскиот медиум предизвика толку силни негативни емоции, за кои сум целосно свесен и кои ги...

Се утврдува граѓанска одговорност за клевета на тужениот Александар Николовски од Охрид, тужен од Вице Заев од Струмица, ја соопшти одлуката судијата Кети Германова од Граѓанскиот суд.

„Тужбеното барање на тужителот Вице Заев од Струмица против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски Основниот суд Скопје 2 делумно го прифати“, рече таа. Но, судот одби да го казни Николовски со 500 евра, како што бараше со тужбата братот на премиерот Зоран Заев.

Судот само делумно ја прифати тужбата, во делот кај што тврди Николовски без да ги провери фактите за наместени тендери од страна на Владата, а кои ги поврзува со Вице, братот на премиерот Зоран Заев.

Николовски рече дека делумно е задоволен од одлуката на Судот. Најави жалба до Апелација.

Во доказната постапка за навреда и клевета во случајот Вице Заев против потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Николовски, на предлог на тужениот Николовски на минатото рочиште беа читани текстови и наслови од Курир, Нетпрес, Денешен, Инфомакс и други, за „кланот Заев“, за бизниси и зделки на Вице Заев, обвинувања и написи за наводни криминални тендери.

Вице Заев, брат на премиерот Зоран Заев, го тужеше Николовски за телефонска изјава во телевизиска дебата, каде прашан што се западни вредности за ВМРО-ДПМНЕ, тој вели дека „сигурно не се наместени тендери за братот на премиерот Вице Заев“.

Се читаше наслов од Инфомакс за општинско земјиште во Струмица, чиј краен сопственик бил Вице Заев. Потоа серија текстови за тендери, што според овие медиуми, ги добивал Вице Заев, па како станал главен бизнис фактор во државата, за фирмите на Заев наводно со годишен профит од 2 милиони евра и други текстови од Курир, Лидер и други медиуми.

„Изјавата дека со наместени тендери и бизниси тужителот Вице Заев станал главен бизнис фактор во државата е измислица и целта е да му се нанесе штета на честа и угледот на тужителот, но и навреда и штета и на членовите на неговото семејство“, рече адвокатот на Вице Заев.

„Изјавата е дадена за да се упати критика на Владата предводена од СДСМ, со оглед на се поголемите критики во јавноста, а не да навредам некого. Делот во изјавата за наместени тендери не се однесува на Вице Заев, туку на работата на Владата. Работа на опозицијата е да ја критикува власта“, рече Александар Николовски на минатото рочиште.

Тоа што сум го кажал, сум го прочитал претходно во медиумите и сум имал причина да поверувам во пишуваното, дополни тој.

Извор: СакамДаКажам

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Писмo од Тито: Потврдувaaдека Бугарија учествувала во ослободувањето на Македонија

Во текст објавен на 360 степени се пренесуваат дел од писмата на Јосип Броз Тито кои тој во 1944 година ги испраќал до неговите...

Васко Ефтов: Заев успеа да се справи и со Црвенковски и со Груевски, Бранко тоа не може да го поднесе

Еден од најискусните македонски новинари Васко Ефтов во сојата најнова емисија вели дека луѓето на Бранко Црвенковски, а веројатно и самиот тој работат за...

Од СДСМ се огласија за протестот: Едвај 200 луѓе го поддржаа Мицкоски

Целосно издиша хистеријата заснована на лаги и невистини што ја ширеше антиевропското ДПМНЕ. Едвај 200 членови го поддржаа губитникот Мицкоски. Граѓаните покажаа дека сакаат...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Пајка: Најлогично решение за претседател на ВМРО-ДПМНЕ е Бранко Црвенковски

По замрзнувањето на членството на Бранко Црвенкоски во СДСМ и големите турбуленции во ДПМНЕ најлогично решение за претседател на ДПМНЕ ВАЉЕВО е токму...
- Advertisement -