fbpx
5 C
Skopje

Владата одлучи: Старите ќе можат да движат до 11 часот, младите од 12 натаму

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Се менува времетрањето на полицискиот час за одредени групи на граѓани, како и општиот полициски час. Премиерот Оливер Спасовски во вечерашното гостување на ТВ 24 рече дека полицискиот час ќе трае од 21 часот до 5 часот наутро, наместо до 6.

Што се однесува до младите до 18 години, тие ќе можат да се движат од 12 напладне до 21 навечер. Повозрасните од 67 години ќе можат да се движат од 5 часот наутро до 11 часот претпладне. Ова значи дека најосетливите од корона вирусот нема да можат да се сретнат со најголемите преносители.

-Најосетливи се постарите од 67, а младите се оние кои се најголемите преносители. Се донесе одлука за забрана за движење за лицата постари од 67 години. Тие ќе можат да се движат од 5 наутро до 11 претпладне. Во тој период да ги извршат набавките, после 11 претпалдне нема да можат да се движат. Ова е за заштита на нивното здравје.

Младите до 18 години ќе можат да се движат од 12 напладне до 21 часот навечер. Во ист момент не можат да се сретнат едната и другата група.

Забраната за другите жители ќе биде од 21 до 5 часот наутро, поради јавниот превоз, рече Спасовски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Арсовски за градоначалникот: Он не може ГОЛФ 2-ка да поправи за 100 евра, голф терени ќе правел

Ќе правел голф терени од 2.5 милиона евра во Лисиче кај нас. Он од што е неспособен не може да поправи Голф 2ка...

Хит видео Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка

ХИТ ВИДЕО: Погледнете што и прави познатиот битолчанец Ритко на мажена Бугарка Едно време Омегле беше популарна платформа каде што можеа да се спојат сосема...

Филипче донесе одлука: Благодарам на поkаната, ние тука ќе ги вакцинираме сите наши граѓани

Прочитај повеќе во продолжение Здравствените работници од ковид центрите нема да одат да примат вакцина во Србија по вчерашната јавна покана од срспката премиерка. Венко...

Германски инфектолог откри до кога очекува да трае коронавирусот

Водечкиот германски вирусолог Кристијан Дростен, за разлика од многумина, очекува епидемиолошката состојба да се подобри дури наесен. Во интервју за германскиот магазин „Шпигел“, Дростен рече...

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам. Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач,...
- Advertisement -