31 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

Владимир е против влезот на Македонија во НАТО: Путин упати јасна порака

Рускиот претседател, Владимир Путин, изјави дека проширувањето на НАТО претставува закана за безбедноста на Русија, но рече дека се надева оти ќе преовлада заедничкиот интерес за заедничка безбедност.

Тој ја критикува континуираната експанзија на НАТО, нешто што тој посочи дека е бесмислено со оглед на отсуството на закана од Москва по распадот на Советскиот Сојуз во 1991 година.

Путин наведе дека НАТО е создаден како противтежа на Советскиот Сојуз и дека алијансата продолжила да постои иако СССР го нема.

Според него, стереотипното блоковско размислување не е добар начин за носење одлуки во, како што рече, глобалните услови, кои бргу се менуваат.

Рускиот лидер рече дека Северноатлантскиот сојуз ги игнорирал понудите на Москва за соработка во борбата против глобалните предизвици, како што се меѓународниот тероризам и ширењето на оружјето за масовно уништување.

Тој исто така рече дека алијансата се однесувала непристојно кон Русија и одбила да ги земе предвид руските интереси.

Latest Posts

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за...

Јовановска од Делчево: За помалку од 3 години поддржани правни субјекти и невработени лица со финансиски средства од над 100 милиони денари

Над 600 невработени лица од кои најголем дел млади лица до 29 години од Делчево активно ги користеа мерките на Владата за зголемување на...

Кедев: Граѓаните ќе гласаат за две можности – нестручност или обнова

Проф. д-р Сашко Кедев: На 15-ти јули граѓаните имаат две можности: 1. Да поддржат целосна конфузија во здраството и нестручни економски политики! 2. Или да гласаат за...

АКТУЕЛНО

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.