fbpx
2.8 C
Skopje

Влатко Ѓорчев: Во Македонија се градело и создавало единствено кога ВМРО-ДПМНЕ е на власт

АКТУЕЛНО

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев во интервју за Поглед.мк вели дека во времето на Никола Груевски имало многу добри проекти, и одреден број на грешки.

  • Имаше и многу добри проекти, и одреден број на грешки. За сето тоа многу е напишано и сето тоа е објаснето во јавноста. Македонија имаше 8 премиери изминативе 28 години и лесно може да се види и наброи што е направено во кој мандат. Од десната страна премиери беа Никола Кљусев, Љубчо Георгиевски, Никола Груевски и Емил Димитриев. Од левата страна се Бранко Црвенковски, Хари Костов, Владо Бучковски и Зоран Заев, кои во 28 години само еднаш победија на парламентарни избори. Кога ќе помине галамата и кога ќе се симне прашината, остануваат делата. Во Македонија се градело и создавало еднинствено кога ВМРО-ДПМНЕ на власт. Има ли едно дело, една градба, една фабрика или еден проект што го направила било која влада на СДСМ? Нема. Едноставно човек не може да се сети. Веќе 1 година наназад можеме да видиме какво е времето на СДСМ, кога буквално нема никакви проекти. Се вративме во 1995, 1996 година. Една бандера не е направена, една шајка не е закована, рече Ѓорчев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -