fbpx
-2.9 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ очекува фер избори на 15 јули – Од СДСМ нема никаков конкретен одговор

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

„ВМРО-ДПМНЕ постави два услови од кои ќе зависи датумот за избори: да се воспостават подобри здравствени протоколи на денот на гласањето и да се обезбеди мониторинг мисија на ОБСЕ“, порача на прес-конференција Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ.

Тој вели дека штом дојдат набљудувачите следниот ден треба да се почне со кампања и така да се дојде до изборниот датум, посочувајќи го 15 јули како прифатлива опција за опозицијата.

„Доколку се исполнат условите за востановена набљудувачка мисија на ОБСЕ/ОДИХР и воведување на сериозни здравствени протоколи за денот на гласање, ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува на изборите на 15 јули и ќе биде победничка партија. Ние како сериозна партија одржуваме линкови за комуникација со сите партии, во овој случај ние ги кажавме нашите ставови и очекуваме СДСМ да ја преземе одговорноста и да се обрати до нас и да не извести дали прифаќаат фер демократки меѓународно признати легитимни избори со намален здравствен ризик и добри протоколи и да се соочиме пред народот на 15 јули“ – порача Милошоски.

Мицкоски е за избори на 15 јули, ВМРО-ДПМНЕ нема да учествува на избори на 5 или на 8 јули.

На прашањето што се подразбира под условот „подобри здравствени протоколи“, Милошоски ја посочи инфраструктурата во одредени гласачки места, каде како што рече, нема услови за почитување на мерките за заштита од вирусот.

„СДСМ треба да ги испочитува членовите и надлежностите на ДИК. Таа најдобро знае во какви канцеларии и помали месни заедници се гласало до сега. За жал во некои од тие места нема ниту простор за членовите на избирачкиот одбор, камоли за набљудувачи. Треба да се седне со ДИК и Комисијата за заразни болести која ја предводи д-р Караџовски – да неполитизира премногу, и да се обезбедат усови за пристојно гласање со намален здравствен ризик за секого“ – рече Милошоски.

Заев му одговори на Мицкоски: Не сакаме избори без опозиција, ама…

Инаку, за барањата на опозицијата, раководството на СДСМ вчера имало состанок, кој ќе продолжи и денеска, па во текот на денот треба да излезе со став за изборниот процес, најави техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Тој немаше конкретен одговор на прашањето дали се приближуваат кон компромис околу датумот за избори, но посочи дека доколку нема договор помеѓу партиите тогаш датумот за избори останува 5 јули.

СДСМ денеска ќе излезе со став за датумот за избори по предлогот на Мицкоски за средината на јули.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Љупчо Николовски со убава вест за граѓаните на источна Македонија

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните. За капиталниот проект во македонскиот Исток, брана на река Отиња...

AМЕРИКАНСKАТA ВОЈСKА НА НОЗЕ : Се очекуваат протести од вooружени приврзаници на Трамп(ФОТО

НАЈНОВИТЕ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА И СВЕТОТ Сите 50 држави во САД и областа Колумбија се во состојба на итен повик викендов поради можни насилни...

СИТЕ ПРИСУТНИ НА АЕРОДРОМОТ ВО ФРАНКФУРТ ЕВАКУИРАНИ: Причината следна

Неколку сектори на аеродромот се затворени поради постапката на полицијата, која побарала од граѓаните да не ги споделуваат снимките од овој настан на социјалните...

Сooбраkajka во Скопје: При судир на два автомобили на ул Јадранска магистрала со тешkи повреди се здобила скопјанka

Најнови вести: Пропаднавме во бездна: Замрзнати лица, очаен пораз на Маkедонија Најново: Еве во кој град е најстудено денес во Македонија Во продолжение веста Скопјанка се здобила...

Булеварко за одбојкарите: Дечките покажаа што значи национален дрес, што значи Македонија

Ако се вратиме наназад 7,8 години ќе се потсетиме дека истиве овие момци гостуваа на низ европа кој како ќе се снајде. Автобуси, коли,...
- Advertisement -