fbpx
-1 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ: Откако Заев не реши ниту еден проблем во Македонија, пред ОН говореше за Северна Кореја

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

ВМРО-ДПМНЕ испрати писмено соопштение реакција на говорот на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на Генералното собрание на Обединетите нации.

„После цунамито кој Заев и го направи на Македонија и откако ниту еден проблем не реши, во неговиот фокус во настапот пред Обединетите Нации беше Северна Кореја и нејзината нуклеарна програма.

Зоран Заев единствената шанса во годината пред Генералното Собрание на Обединетите Нации да ги истакне позициите на Македонија и да ги афирмира државните и национални интереси ја потроши на правдање и општи флоскули.

Демагошки настап, општи констатации, без понуда на решенија.

Додека Зоран Заев убедува дека владата е посветена на демократија, во Македонија се газат базичните демократски вредности и се повредуваат човековите права. Токму неговата влада води политички хајки врз градоначалници, полицијата се употребува како партиска војска на владеачката СДС, осудени криминалци се ослободуваат надвор од законите.

Додека Заев лажно гарантира стабилност, економски се руши државата, се спрема зголемување на даноците, поскапување на струјата, државните тендери се доделуваат или на претседателот или на потпретседателот на владата на СДС.

Новиот пристап на Заев кон соседите, значеше потпишување на договор со Бугарија кој е на штета на државните интереси. Откажувајќи се од македонското малцинство, јазик, историја и со далекусежни последици за идните генерации“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Дознај: Еве kои возила во Македонија се ослободени од плаќање на патарина

Регулирањето на патниот сообраќај со патарини е предвидено и детално опишано во Законот за јавни патишта. Во неколку членови на овој закон опфатен е...

Девојkата сакаше да направи видео за повеќе лајкови и мислиме дека ѝ успеа

Колегите од „Мотика.мк“ успеаа да не насмеат со ова видео. Како што пишуваат тие, Идејата е видеото да ја направи популарна, можеби не како што...

Фатен е жив: Мажот кој дупчи гуми по Водно е сниман на камера

Повеќе сопственици на патнички возила последниве два месеци пријавиле во полициската станица Центар дека кога ќе станат наутро - откриваат дека гумите на нивните...

Го вртеше моторчето, па кравите го нападнаа: Лудa снимка која ќе ве насмее

Во продолжение видеа што ќе ве насмеат На социјалните мрежи постојано можеме да најдеме видеа со забавна и интересна содржина која ќе не насмее. Ние...

Ново Тикток видео: На наплатната рампа Скопје – Гостивар вади легитимација и минува без проблем (Видео)

Објавувањето на Тикток видеа од ваков тип во последно време е актуелно во нашата држава, па оттука се поставува прашањето - што конкретно ќе...
- Advertisement -