fbpx
6 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ: СДС ги задолжува секој ден граѓаните на Република Македонија, без да се каже на што и како се трошат парите

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

ВМРО ДПМНЕ во своето ново соопштение до јавноста, изнесе нови обвинувања против владејачката партија СДСМ. Од опозицијата ставаат акцент на задолжувањето на граѓаните и на недостаток на транспарентност, за тоа каде се трошат јавните пари. Еве што се вели во самото соопштение:

Додека СДС прави монтирани спектакли и упади со партиската полиција на Спасовски, гледаме како СЈО секој ден делува надвор од своите законски овластувања, Заев брка наводни криминалци те во својата влада, те надвор од неа и не кажува ништо за спрегата со обвинителството и од каде му се таквите информации, во реалноста се случува грабеж на македонската економија, се  спроведуваат најкриминалните избори, фабрики како „Фени“ се згаснуваат, „Еврокомпозит“ и „Колска“ се далеку од решение, секој ден се повеќе и повеќе се случува задолжување.

Единствената работа што ја прави владата на СДС и Зоран Заев е задолжување на граѓаните на Република Македонија.

СДС, Заев и Тевдовски ги задолжија граѓани за нови 71 милион евра. Со што сумата се искачи за неверојатни 431 милион евра. Дополнително на ова Заев и Тевдовски од државните резерви стопија 180 милиони евра.

На алчлноста и нема крај. Неодговорната и неграѓанска влада на СДС ја задолжи Република Македонија за вртоглава сума од 611 милиони евра.

СДС и Заев со години лажно глумеа дека државата е задолжена, а во предизборниот период ветуваа дека нема да ги задолжува граѓаните. Но, очигледно е дека Заев ги излажа граѓаните на Република Македонија.

СДС, Зоран Заев и Драган Тевдовски ја киднапираа државата.

Заев ги задолжува секој ден граѓаните на Република Македонија, без да се каже на што и како се трошат парите кои со камата утре ќе ги враќаат граѓаните и идните генерации на Република Македонија, а притоа нема најава за ниту една капитална инвестиција од која граѓаните би имале најголема придобивка.

Граѓаните на Република Македонија имаат право да знаат зошто државата се задолжува со толкава сума и каде СДС ги троши овие пари.

Недозволиво е Зоран Заев и Драган Тевдовски да ги задолжуваат граѓаните, за да трошат пари на непродуктивни работи. Личните луксузи, октоподите, морските плодови, цвеќињата, партиските вработувања и вдомувањата на шарените револуционери не смее да биде на трошок на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ порачува дека за сите финансиски злоупотреби и злодела со неоснованото задолжување од страна на СДС, Заев и Тевдовски ќе има одговорност.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...

Ахмети за пописот: Албанците не може да бидат помалку од 25 %

Во интервју за гостиварската локална телевизија ТВ Глоби а на тема околу пописот во Република Македонија лидерот на ДУИ, Али Ахмети посочи дека сите...

НАЈНОВА ТАЖНА ВЕСТ: ДЕСЕТГОДИШНО ДЕТE НАЈМЛАДАТА ЖРТВА НА KOPOНАВИРУСОТ ВО ХРВАТСKА

Десетгодишно дете почина во текот на ноќва на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран Михајлевиќ“ во Загреб, како последица од koвид-инфекција. Момчето е најмладата...

Вo браk бea 70 години и во само три минути заедно починaa од kоронавирус За три дена требаше да ја примат ваkцината

Сопружниците Дик и Ширли Мик почиnаа од kоронавирус три дена пред да ја примат ваkцината против вирусот, а тие се во брак 70 години. Според...

Познатиот русkи астролог Тамара Глоба тврди: За овие три знаци 2021-ва година ќе биде година на невидена среќа

Тамара Глоба е познат руски астролог, а на нејзините предвидувања им се верува, бидејќи речиси никогаш не греши. Таа тврди дека оваа година овие три...
- Advertisement -