fbpx
5 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ: Шилегов е најнеспособниот градоначалник на Град Скопје

АКТУЕЛНО

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски се огласи за интервјуто на Заев:Заев решава два-три крупни проблеми од државен аспект

Љубчо Георгивески, лидер на ВМРО Народна партија, е на став дека сите работи што ги кажал премиерот Зоран Заев во интервјуто за БГНЕС се...

Николов: 100 штипски куќи во населбата Света Недела за социјално загрозените семејства

Штип се грижи и ќе се грижи за секој еден свој жител. Солидарноста, хуманоста и посветеноста се нашиот столб и во тој дух ќе...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

СДСМ да престане со конфузните реакции и соопштенија и да се зафати со исполнувањата што им ги вети на граѓаните. Досегашните политики на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, ако се воопшто и некакви политики, се покажаа погубни за граѓаните на Скопје“, се вели во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ.

Според опозициската партија, градската администрација предводена од Петре Шилегов ниту е одговорна, ниту е услужна и најмалку работи во интерес на граѓаните и на градот. Освен што се занимава со стопирање на речиси сите проекти започнати во време на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи и изградба на улици, булевари, паркови, водовод и канализација, речиси ништо друго нема понудено Петре Шилегов. Затоа граѓаните не можат да видат ниту еден почнат проект, а нема ниту најава во брзо време да се почне што било.

„СДСМ и Петре Шилегов наместо да се занимаваат со шизофрени обвинувања, да дадат одговори на прашањата што ги мачат граѓаните на град Скопје – зошто Скопје останува најзагадениот град во Светот, зошто наместо пари за нови клупи, рекреативни содржини, поважно за градоначалникот е мерење и спроведување рејтинг-анализи од речиси еден милион денари. Дали овие анализи ќе ги прави компанија блиска до СДСМ? До каде е изградбата на Универзалната сала? До каде е проектот овошје за секое дете во училиштата? Зошто нема ниту еден проект за решавање на сообраќајниот хаос во градот Скопје? Предвидува дислоцирање на галиите, зафат во износ од 5 милиони евра, пари што наместо за рушење треба да се насочат за изградба на училишта, улици, паркови. До каде е гасификацијата на Скопје? Зошто главна цел е како да се вдомат партиските кадри? За 100 дена Шилегов ги партизира јавните претпријатија и културните институции со 138 партиски војници во управни и надзорни одбори вклучувајќи го и целиот негов кабинет.

Колку месечно пари се одлеваат за оваа намена?“, прашува ВМРО-ДПМНЕ.

Според партијата, со вакви политики Петре Шилегов е најнеспособниот и најнеуспешен градоначалник на Град Скопје. „Ако во првите 100 дена вака се однесува најнеспособниот градоначалник, тогаш граѓаните на Скопје гласале за лаги и манипулации, а разочарувањето од ден на ден е сè поголемо“, се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Премиерот соопшти тажна вест: Со длабока тага изразувам сочусатво за загубата на нашиот првоборец

Со длабока тага го изразувам искреното сочуство за загубата на нашиот првоборец Раде Гогов. Гогов како млад партизан го обезбедуваше првото заседание на АСНОМ и...

Љубчо Георгиевски: Ќе ги објавувам со име и презиме сите од ВМРО кои плукаат по Заев а зборувале многу за Бугарија

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен македонски премиер, Љубчо Георгиевски во интервјуто на ТВ 24 дебатираше за македонско-бугарските односи и интервјуто кое премиерот Зоран...

Овој напиток е ХИТ во светот: Се пие 15 дена, намалува 80 отсто од маснотиите

Револуционерниот напиток стана хит во светот поради својата ефикасност. Тајната е во главната состојка – сода бикарбона бидејќи за четири недели го забрзува метаболизмот и...

Николовски : Штип заслужува да е во сигурни раце

Денеска се приклучив на централниот караван на #СДСМ во Штип, со поддршка и промоција на програмата на Д-р Сашко Николов. Само со Сашко Николов,...

Миленко го нарече Апасиев шарено kурле и му порача: Парите од хонорар кај Катица да ги вратиш

Шареното kурле го рушеше Грујо за да дојде Заев. Заев дојде, kурлето во парламент кворум му обезбедува. Еднаш шарен - секогаш шарен. Парите од хонорар кај...
- Advertisement -