fbpx
-6 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ со контра одговор до СДСМ: Вие ништо не направивте во здравството!

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

По повод соопштението на СДСМ за тоа што ќе направи, доколку ја состави новата Влада со здравството, се обратија и од ВМРО-ДПМНЕ, каде реагираа исто така со соопштение, објаснувајќи дека СДСМ не направила ништо во минатото.

Во продолжение и целото соопштение:

Не се очекува СДСМ да поздрави нешто што е во прилог на граѓаните, а особено на пациентите кои страдаат од карцином.

СДСМ покажува дека единствено што знае е да води некрофилска политика и да злоупотребува туѓи несреќи и на нив да се обидува да гради некои ситни политички поени. Во времето на СДСМ пациените чекаа по една година за хемотерапија и немаше ниту еден лек на позитивна листа. Крајно лицемерно е СДСМ да зборува за здравството кога ниту една болница не реновираа и ниту еден нов апарат не набавија.

Граѓаните веќе се уверија во лицемерието на СДСМ, па така не ги чуди што СДСМ сега плука по мерка со кој се обезбедува нова терапија на 6 типа на малигни заболувања која ќе може бесплатно да се добива на Клиниката за Радиотерапија и онкологија. Оваа терапија пациентите на кои им е најтешко порано ги чинела и до 8.000 евра, а денес ќе ја добиваат бесплатно и тоа на СДСМ му смета.
Навистина ниско и долно од страна на СДСМ.

Дополнително Македонија е меѓу најдобро рангираните држави во третманот на малигни заболувања, каде времето за добивање на терапија е пократко од 21 ден, а во Македонија е далеку помалку, односно нема листа на чекање за добивање радиотерапија за пациентите со малигни заболувања. Ова е особено важно за овие пациенти на кои и часовите им се битни, а не пак деновите за нивно лекување. Што СДСМ правеше за нив во времето кога тие беа на власт? Ништо.

Да инвестираше барем нешто СДСМ во оваа сфера или во здравството во целина кога можеше, денес со големите инвестиции кои ги превзема Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во здравството, македонското здравство веројатно ќе беше многу понапред. СДСМ за жал ништо не направи, освен ако не се сметаат партиските бизниси на грбот на пациентите и бисерите.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -