fbpx
1 C
Skopje

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Тевдовски за 3 ипол месеци ја задолжија државата скоро половина милијарда евра

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

„Заев и Тевдовски за само 3 ипол месеци ја задолжија државата скоро половина милијарда евра.

Само со последната аукција на домашни хартии од вредност, СДС ги задолжи граѓаните за нови 76.3 милиони евра.

Очигледно единствена работа на новата влада е само задолжување на граѓаните.

Но, она што ја интересира јавноста е, како е возможно дневно да се трошат приближно 4 милиони евра, а да не е отпочнат или завршен ниту еден единствен проект.

Каде СДС ги троши приближно 4 милиони евра дневно, пари на граѓаните?

Ова е одговорот кој го очекува јавноста од Заев и Тевдовски.

За жал, парите на граѓаните од ден во ден ги снемува. За жал секој ден приближно 4 милиони народни пари испаруваат, а нема ниту еден видлив проект.

Сите економски параметри, без исклучоци, се во сериозен пад, за првпат после 10 години. Блокирани се крупни проекти отпочнати од владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ кои беа сериозни двигатели на економијата. Со ребалансот на буџетот блокирана е изградба на факултети, спортски сали, студентски домови, градинки, училишта и уште многу други капитални инвестиции. Додека пак, целокупната јавност е сведок како владата и министрите на СДС се луксузираат на државен трошок.

Ние сме сериозно загрижени за начинот на кој СДС се однесува со државната каса. Неодговорно и неспособно. Економијата е пред распад, а на државата и се заканува крах во сите сфери.

Граѓаните се загрижени за својата иднина, граѓаните нема да дозволат СДС да се луксузира со нивните пари. И затоа на ова неодговорно однесување на СДС граѓаните ќе стават крај на 15-ти октомври“, изјави Соња Гелова Стојанова, ВМРО-ДПМНЕ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Најнова вест: Британскиот сој на коронавирусот регистриран во Македонија

Од Министерството за здравство информираат дека денес при при анализа на податоци од позитивни ковид пациенти во месец јануари, во приватна лабораторија за генетика...

Раkoт вљубен и посесивен, таjни непријатeли саkaaт да му наштетат на лавот

Ако се занимавате со приватен бизнис, ве очекува успех во областите врзани со хуминитарна или уметнички дела. Бракот е стабилен. Брачниот партнер разбира дека...

Германија воведе нови построги правила за влез

За земјите со особено голем број инфекции, меѓу кои е и нашата, или со опасни мутации – од недела важат построги правила за влез...

Несекојдневна сообракајka во Скопје: Велпсипедист преазил пешаk, па избегал

Во текот на вчерашниот ден во 14: 10 часот во Скопје на улица „50-та Дивизија“ велосипед управуван од засега непознато лице кое го напуштило...

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...
- Advertisement -