fbpx
1 C
Skopje

Во Брисел започнува трката за наследник на Јункер, земјите-членки се уште не одлучиле како тој ќе се избира

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Во Брисел веќе започна трката за наследниот на Жан-Клод Јункер на функцијата претседател на Европската Комисија, но земјите-членки на ЕУ се уште немаат договор за правилата според кои тој ќе биде избран.

Помеѓу можните кандидати за да го наследи Јункер во есента 2019 година најчесто се споменува името на Мишел Барние, кој во моментов е главен преговарач на ЕУ за Брегизт. Тој се кандидираше и во 2014 година, но тогаш Европската народна партија (ЕПП) се определи за ре-избор на Јункер.

Јункер тогаш беше истурен како водечки кандидат во процедурата по која европските партии предлагаа листи. Идејата беше претседател на Комисијата да биде првиот на листата на партијата која ќе освои најмногу места во Европскиот парламент.

Европскиот парламент, кој со гласање бира шеф на Комисијата, сака истиот метод повторно да биде употребен, бидејќи така ќе биде зголемена транспарентноста и зајакнат политичкиот легитимитет на ЕП и на ЕК.

Повеќето европски лидери, на чело со францускиот претседател Емануел Макрон, се противат на методот на „водечки кандидат“, а се очекува тоа да го повторат и на самитот во Брисел на 23 февруари.

– Во повеќето европски престолнини во 2014. година имаше фрустрации поради тоа што процедурата која доведе до номинација на Јункер не беше доволно транспаретна, наведува еден извор.

Некои сметаат дека тој систем доведува до политизација на ЕК, што се оценува како штетно. Додека други се плашат од ситуацијата во која евроскептичните партии ќе остварат успех на европските избори, што би можело да доведе до избор на нивен кандидат.

– Европскиот парламент ќе го одбие секој кандидат за претседател на Комисијата кој нема да биде номиниран како „водечки кандидат“ пред изборот за ЕП, предупреди шефот на пратеничката група на ЕПП во Европскиот парламент, Германецот Манфред Вебер.

Шефот на кабинетот на Јункер, Мартин Селмер исто така повика во 2019 година да се повтори процедурата од 2014.

Со оглед на тоа дека се уште не е избрана формулата по која што ќе се избира новиот претседател ,се уште нема официјални кандидати.

Мишер Барние, поранешниот еврокомесар и неколкукратен министер во француската влада, никогаш официјално не изјави дека повторно би се кандидирал за функцијата, но сепак според медиумите е еден од најсериозните претенденти.

Покрај него се споменува и Маргарет Вестагер од Данска, која во моментов е комесарка за конкуренција.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...
- Advertisement -