fbpx
7 C
Skopje

Во Делчево и Македонска Каменица зголемен интерес за згрижување деца во градинките и во сабота

АКТУЕЛНО

Шилегов: Мементо парк за дислокација на спомениците

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов денеска на прес конференција истакна дека неговиот став кон „Скопје 2014“ е непроменет, како и дека му се...

Спасовски : Тоа што го прави ВМРО ДПМНЕ е чисто лицемерие , страв и бегство од пораз , но тоа е нивен проблем

Ние рековме дека ќе одиме со чесна понуда за сите изборни процеси, Сашко Николов е таа чесна понуда и ние излегуваме пред граѓаните без...

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Се зголемува интересот кај родителите за згрижување на децата во детските градинки секоја прва сабота во месецот во Делчево и Македонска Каменица. Последниов месец повеќе од двојно се зголеми бројот на дечињата кои се згрижуваат секоја прва сабота во месецот во детските градинки, а како што истакна директорката на ОЈУГД „Весели цветови“ од Делчево, Билјана Симовска, од септември од кога МТСП ја даде можноста да се работи секоја прва сабота, бројот на децата постојано се зголемува.

– Ние согласно препораките на МТСП ги извесуваме редовно родителите за можноста дечињата да се згрижуваат и секоја прва сабота, како и можноста градинката да работи и втора смена во текот на неделата. Засега, интересот се зголемува за згрижување на децата секоја прва сабота, така што оваа сабота бројот беше 13 дечиња, а на почетокот имавме помалку од десет. Во Делчево интерес за да работи градинката и втора смена нема, истакна Симовска.

Слична е состојбата и во детската градинка „Бамби“ во Македонска Каменица. Овде оваа сабота биле згрижени 18 дечиња.

– Од септември согласно со препораките од МТСП ја даваме оваа можност дечињата да ги згрижуваме и секоја прва сабота. Прв пат оваа сабота имаве 18 дечиња, а почнавме со четири дечиња. Ние навреме се договараме со родителите за секоја работна сабота, така што сме подготвени и со персонал и со кујна за да одговориме за потребите на децата, рече Снежана Златевска директор на ОЈУГД „Бамби“ од Македонска Каменица.

Во градинката во Македонска Каменица згрижени се 160 дечиња.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Зоран Заев се прости од Баге: ТАЖНА ВЕСТ – силно ме погоди веста за омилениот другар за неговите пријатели, Благоја Стефановски Баге

Премиерот Заев на својот фејсбук приофил се прости од поранешниот министер за култура, актер и долгогодишен театарски работник Благој Стефановски – Баге кој вчера...

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ извика “да живее Зоран Заев”: Се огласи и Костадинов

На денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за надворешни работи, портпаролот на опозициската партија, Димче Арсовски направи лапсус и викна „Да живее Зоран Заев“. По...

Резултатите за изминатите 24 часа: Дури 2824 луѓе биле тестирани, позитивни се 1100

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2824 тестирања, а регистрирани се 1100 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-439, Куманово-56,...

Цеца не можеше да се воздржи: Внукот Жељко ја доведе до солзи

Хит на Интернет... Светлана Цеца Ражнатовиќ секој слободен момент го поминува со внукот Жељко и ужива со него, а што прават и како се забавуваат...

Koга е безбедно да се гледате со другите луѓе откако ќе прележите Kовид-19 – оваа грешка речиси никој не ја прави

Се разболувате. Поминуваат неколку дена, и за среќа почнувате да се чувствувате подобро. Дали е во ред тогаш повторно да започнете да се гледате...
- Advertisement -