fbpx
4 C
Skopje

Во Европската Унија ќе се користи унифициран полнач за мобилни телефони?

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

 

Европската Унија повторно го постави прашањето за воведување унифициран полнач за мобилни телефони од различни производители. Ваквата мерка би можела да доведе до тоа за „андроид“ и „ајфон“ уредите да се користи идентичен полнач.

ЕУ ја испитува можноста за воведување на ист полнач за мобилни телефони речиси цела една деценија откако беше утврдено дека 51 000 тони електричен отпад во рамки на ЕУ потекнува токму од стари и искористени полначи.

Покрај тоа, корисниците на „ајфон“ и „андроид“ паметни телефони често се жалат поради користење на различни полначи, пишува веб-страницата „Еурактив“.

Како одговор на притисоците на Европската Унија, 14 компании, вклучувајќи ги „епл“, „самсунг“, „нокиа“ и „хуавеј“, потпишаа доброволен Mеморандум за разбирање (MoU) во 2009 година, со желба да ги хармонизираат своите модели на мобилни телефони, кои ќе се појават на пазарот од 2011 година натаму.

Откако меморандумот истече во 2012 година, некои компании пишува писма за своите намери во 2013 и 2014 година.

Сепак, одговорните во ЕУ не се задоволни од ваквата „статус кво“ ситуација.

„Поради несоодветниот напредок на овој доброволен договор, Комисијата наскоро ќе почне студија за процена на трошоците и придобивките од разни други опции“, изјави комесарката за заштита на конкуренцијата во ЕУ, Маргарет Вестагер, на 1 август како одговор на пратеничко прашање во Европскиот парламент.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...

Доктор кој не се тушира 6 години и не користи дезодоранс објаснува зошто тоа што го прави не е бесмислено

Американскиот научник Џејмс Хамблин престанал да се тушира во 2015 година, а сега го објаснил сето тоа. Научникот и доктор Џејмс Хамблин (37) не се...
- Advertisement -