fbpx
12 C
Skopje

Во филмска потера на полицијата кај Неготино откриени 11 илегални мигранти!

АКТУЕЛНО

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Во текот на изминатата ноќ се одвивало вистинска драма во југот на нашата држава откако полицијата се дала во потера по „Мерцедес“ кој не запрел при обид да биде легитимиран од полициски службеници.

Околу 00.15 часот на автопатот А1 кај м.в. „Белов“ полициски службеници се обиделе да сопрат возило „Мерцедес“ со скопски регистарски ознаки, сопственост на Б.Д. од с.Стајковци, скопско, но возилото со голема брзина поминало пред нив и не застанало.

Полициските службеници со службено возило се упатиле по него. На крстосницата кај с.Тремник возилото се исклучило од автопатот и се упатило кон Термоелектраната Неготино, движејќи се по спореден полски пат, каде возачот изгубил контрола над возилото и излетал од патот. Во возилото и во непосредна близина биле откриени 11 лица илегални мигранти (осум од Бангладеш и по еден од Сирија, Ирак и еден од Пакистан).

Возачот на возилото не е пронајден, а мигрантите се донесени во ПС-Неготино за понатамошна постапка. Од извршените проверки констатирано е дека на 11.02.2017 година во 23.00 часот од страна на полициски службеници, на крстосницата Богданци –Дојран, истото возило било сопрено и извршено било легитимирање при што е утврдено дека возилото го управувал Л. М.(43) од Чучер Сандево-Скопје, а сопатник му бил А.С.(29) од с.Арачиново-Скопје.  Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Борис

Бидејќи ја задоволивме правдата ред е да се вратиме на старите проблеми. Сфативме со годините дека многу тешко успеваме да ја покажеме на дело нашата...

Заев: Неприфатливо е добивање државјанство со сведоци, мора да има доказ

Премиерот Зоран Заев останува на ставот дека барањето на албанската опозиција со три сведоци да се даде државјанство на тие што сè уште имаат...

Заев: СДСМ ќе го промени своето име, скратеното име и натаму би останало СДСМ

Премиерот Зоран Заев денеска пред медиумите рече дека владејачката партија во иднина планира да го промени името од „Социјалдемократски сојуз на Македонија“ во „Социјалдемократи...

Захариева: Над 100.000 граѓани имаат и бугарско државјанство и понекогаш се заплашувани

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захериева, за БНТ денеска изјави дека недопусливо е тоа што во Македонија во 21 век не се...

Скоро 8000 слободни работни места имало во четвртиот квартал од 2020, најмногу во преработувачката индустрија

Во последниот квартал од минатата година стапката на слободни работни места изнесува 1,57 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според објавените податоци во овој квартал...
- Advertisement -