4.5 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

Во име на младите генерации..

Кога и да се спомене серијалот “Наше маало“ во мене буди нешто кое ме враќа во детството. Оваа легендарна серија асоцира на една детска радост, соживот, толеранција меѓу сите заедници кои живеат во Република Македонија и сите религии. Дечиња од различно етничко потекло и религија кои формираа прекрасно другарство. “Наше маало“ ако не се лажам почна да се снима после војната во 2001 година со цел на младите да им се истисне омразата и предрасудите кон другите, да се покаже дека луѓето без разлика на националноста и верата можат да живеат едни со други заедно во слога.

 

Ја обожавав… и не само Наше Маало… тука беа и “Во светот на бајките“, “Дајте музика“ “Мешето Ушко“ и нашите македонски народни приказни. Е тоа мои почитувани се гледаше пред  15 години, а што се гледа денеска на ТВ екраните? Турскии серии сервирани од понеделник – недела, од кои не само што не можете да научите нешто добро и да извлечете некоја добра поука, туку истите можат само да ве депремираат и да влијаат негативно врз вашето расположение.

Затоа, апелирам до Владата на РМ во иднина да инвестира во филмската индустрија во Македонија, да понуди поволности за реализација на едни вакви проекти како што беше “Наше маало“ од кој најмладите генерации ќе можат да ги научат основните вредности на животот – мир, соживот, толеранција, почитување без разлика на национална, верска припадност.

 

 

Latest Posts

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Да се радуваме за оваа прекрасна вест: Детска клиника соопшти – 7 годишната Румеса ја победи леукемијата

Седумгодишната Румеса ја победи болеста и денеска целосно здрава си замина од Детската Клиника. Оваа убава вест Детската клиника ја објави на својот Фејсбук профил. „Во...

АКТУЕЛНО

Филипче сподели: Една работа силно охрабрува

Министерот за здравство Венко Филипче, на својот Фејсбук профил сподели охрабрувачки вести, односно добро е тоа што бројот на заболени не расте нагло. -Иако сѐ...

Падна пресуда: По 3 и пол години затвор за обвинетите во „Титаник 3“

Ејуп Алими и Исмет Гури заработија затворски казни за изборни нерегуларности за време на локалните избори во 2013 година. Според пресудата која денеска ја објави...

Докторот од „Плодност“ направил и трето тестирање, сега нема коронавирус иако претходниот тест му беше позитивен

Сопственикот на битолската клиника Плодност, Таше Трпчевски и неговото семејство немаат коронавирус, покажало последното испитување кое фамилијарно го направиле. Преку веб страницата на Клиниката,...

Син на пациент од Козле: Физиотерапевтот и болничарот кој носел храна се меѓу заразените, пациентите дома без тест

Еден од пациентите на Физикална рехабилитација во Козле беше татко ми. Откако излезе првиот случај со заболениот пациент, него експресно го пуштија од болницата со...

Беснеење со автомобили на полнoќ во центарот на Банско (ВИДЕО)

Граѓани од Банско испратија видео на кое се гледаат автомобили кои беснеат, а наводно видеото е снимено вечерва, нешто пред полноќ, пренесува Канал Вис. Според...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.