fbpx
24.8 C
Skopje

Во јавната кампања за референдумот учество ќе земе и Собранието

АКТУЕЛНО

Денешната координација за референдумот кај претседателот на Собранието Талат Џафери заврши. Она што е одлучено според пишувањата на Канал 5 е дека и собранието ќе се вклучи во јавната кампања за референдумот и оти ќе се знае колку точно пари ќе бидат определени за референдумската кампања. За по детални информации од кабинетот на Џафери велат дека ќе ја запознаат јавноста преку соопштение.

Собранието е предлагач на одлуката за распишување на референдумот за името кој треба да се одржи на 30 септември, а на кој граѓаните ќе се изјаснат дали се „ЗА“ или “ПРОТИВ“ ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот за името склучен меѓу македонската и грчката влада.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -