fbpx
19 C
Skopje

Во Крива Паланка ќе се слават Водици и „Пивтијада 2017“

АКТУЕЛНО

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...

Одбележувањето на големиот христијански празник ќе започне со свечена литургија во соборниот храм „Свети Димитриј“, по што следува чинот на спуштање на благословениот крст во водите на Крива Река.

Чинот на спуштањето на крстот е предвиден за 10 часот, од мостот што води кон населбата „Бавчалк“, т.н Шанин мост. Сите заинтересирани верници кои ќе скокаат по крстот во водите на Крива Река потребно е да достават потврда од лекар за психо-физичка способност во црквата „Св.Димитриј“, информираат од локалната самоуправа на општина Крива Паланка.

Прославата ќе продолжи со манифестацијата „Пивтијада 2017“, на централниот градски плоштад, каде граѓаните ќе ги дегустираат традиционалните пивтии подготвени од учениците во угостителската паралелка при Средното општинско учииште „Ѓорче Петров“, Крива Паланка.

Од локалната самоуправа ги повикаа граѓаните да присуствуваат на настанот и заеднички во духот на традицијата да го прослават празникот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

МВР ги приведе Миленко Неделковски и Александар Пандов

МВР соопшти дека синоќа во 22.00 часот во СВР Скопје било пријавено дека угостителски објект на ул.„6“ во с.Стајковци, сопственост на С.П. и А.П....

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Јоци: Каде е бранковото крило кое три години тртља по кафани?

И каде е ,,бранковото крило" кое три години тртља по кафани? Лешпери. Бар еден да се пријавеше за ,,уметнички дојам". Не, вие не сакате силно...
- Advertisement -