fbpx
-6 C
Skopje

Во ова италијанско село луѓето живеат повеќе од 100 години: Кој е рецептот за долговечноста?

АКТУЕЛНО

Екс премиерот Љубчо Георгиевски: Заев радикално влегол во зближување со Бугарија и за тоа треба да се награди македонската влада со почеток на преговорите...

Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски за емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 изјави дека во Бугарија секој става акцент на нешто повеќе. „Таму има големо негативно...

Љубчо Георгиевски: Бугарите немаат чувство за тоа што се случува кај нас, ветото е одземање на перспективата не само на Македонците

Љубчо Георгиевски вечерва во „Клик Плус“ ја коментираше изјвата на Али Ахмети дека „Албанците треба да застанат рамо до рамо со Македонците“ за спорот...

Јоци: Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази

Со доаѓањето на Мухамед Зекири во СДСМ, се испиша нова страница во партијата која претходно трпеше низа порази - ,,едно општество за сите". Се...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Во светот постојат такви места, гратчиња, села во кои што луѓето имаат подолг живот односно просечно живеат подолго од луѓето на другите места. Такви места постојат многу, но едно е особено препознатливо по тоа, а тоа е малото село Тиана во Италија.

Од таму потекнува и првиот човек на светот кој живееше 110 години, а бројот на жители кои имаат над сто години таму е три пати поголем од остатокот на Италија. Ова е и најверојатно единствениот регион каде што мажите живеат еднакво како и жените. Интервјуата со постарите личности и истражувањата покажуваат дека главни причини за длабоката старост на жителите на Тиана се социолошките и психолошките фактори.

А за тоа со какви активности се занимаваат луѓето од селото во кое и по 100-та година од својот живот не примаат лекарства, во продолжение:

Рита Томаина родена во 1907 година рекла дека никогаш не гледа телевизија. Салваторо Спано, роден во 1907 година секој ден вози велосипед. Мариа Сата 1907 година, секој ден јаде тестенини и компири. Филомена Серели 1807 година, секој ден пие козјо млеко. Џована Лаи 1907 година, често јаде лазањи и пие чашка вино. Но, ова не е единственото село каде што луѓето имаат длабока старост. И во селото Ачароли, близу Неапол, луѓето живеат речиси 100 години, а некои и повеќе. „Јадеме многу риба, свежи производи кои сами си ги одгледуваме. Си имаме свои зајци, свои кокошки. Само локални производи. И маслиново масло: конзумираме тоа што произведуваме.“

Ачароли е дел од крајбрежниот регион Силенто, во голем дел неиндустриска зона со извонредна природна убавина, кој сега има статус на заштитен национален парк. Алан С. Мејсел, кардиолог од Сан Диего, САД, кој го предводи проектот, вели дека објаснението за долговечноста можеби лежи во збир од повеќе чинители, меѓу кои честата конзумација на розмарин и активниот начин на живот, наметнат од стрмните улици на селото.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вакцината против ковид ќе биде задолжителна за сите што сакаат да летаат со авион

Извршниот директор на авиокомпанијата „Квантас“ (Qantas), Алан Џојс, изјавил дека луѓето кои ќе сакаат да летаат со нивната компанија, ќе мора да докажат дека...

Joванka не беше единствената љубов на Тито: Еве во кој бил заљубен маршалот

Во Социјалистичка Федеративна Република Југославија денеска се славело Ден на младоста и роденденот на претседателот Јосип Броз Тито. За политичките потези на поранешниот лидер...

Банките ќе ги исплаќаат пензиите од 26 ноември

На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец ноември 2020 година и го задолжи Фондот на пензиското...

100 илјади долари за еден биткоин? Инвеститорите очекуваат златна треска

Биткоинот да расте пет пати годишно и да достигне 100 000 американски долари? Звучи скоро скандалозно, но ова е реална прогноза на некои големи...

Why is Switzerland the best country in the world?

What makes Switzerland such a good country? They are rich Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when...
- Advertisement -