32 C
Skopje

Во САД регистрирани над 150.000 жртви на коронавирусот

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

Според универзитетот „Џон Хопкинс“, бројот на починати од коронавирус во САД синоќа ја надмина бројката од 150.000 лица, и пандемијата се шири во речиси секоја сојузна држава. 

Поминаа шест месеци откако вирусот за првпат беше забележан на американска почва, и тој стана трета смртоносно болест во земјата годинава после срцевите заболувања и ракот. Од коронавирус во САД веќе имаат починато повеќе Американци отколку жртвите од Граѓанската војна во 19 век. 

Според прогнозите на експертите, веќе за помалку од два месеци ќе биде достигната границата од 200.000 починати. 

Епидемијата во САД не запира, и бројот на забележани нови случаи во секој од изминативе 29 денови на јули, освен во два, надмина 50.000, а во седум од десетте изминати денови имало по 60.000 нови случаи. 

САД извршуваат повеќе од 750.000 тестови дневно и многу нови случаи има кај поединци со назначителни симптоми или без симптоми. 

Сепак, илјадници завршуваат во болница. Според одделите за здравство во сојзните држави, повеќе од 57.000 луѓе се хоспитализирани со Ковид-19 симптоми. Во седум од изминативе осум денови умираа повеќе од илјада луѓе дневно. 

Флорида е најзагрозена сојузна држава каде во последните седум денови биле регистрирани повеќе од 73.000 нови инфекции. Во Калифорнија пак, тој индикатор е 63.000, додека во Тексас – повеќе од 57.000 нови инфекции. 

Други држави каде заразеноста е голема се Џорџија, Аризона, Луизијана, Тенеси, Северна Каролина, Алабама, Јужна Каролина и Илиноис, од каде соопштуваат за повеќе од 10.000 случаи на дневни заболувања во изминатава недела. Само во една држава, Аризона, бројот на нови случаи се намалува две недели по ред. 

Раст на нови заболувања се регистрираат и во такви држави како Хаваи и Аљаска каде до неодамна имаше само десетици заболени а сега се стотици, додека во Мисиспи и Мисури, каде заболеноста беше релативно ниска, сега имаат по повеќе од илјада случаи дневно.

Иако во две третини од државите се бара носење маски, како и во десетици мегаполиси и градови, не постои режим на обврзно носење маски на национално ниво. 

И покрај тоа што Флорида е најголемо жариште во САД, некои окрузи во оваа држава најавија дека планираат отварање на рестораните откако беа затворени кон крајот на јуни, јави денеска Си-ен-ен.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Делчевските пожарникари безбедно симнаа маче од кров

Успешно заврши интервенцијата на Територијалната противпожарна единица од Делчево која денес симна маченце кое два дена било качено на кров и неможело да се...

Заев со порака до Ахмети: Треба да се има бројки за премиер

По конститутивната седница во македонското собрание свое обраќање до јавноста имаше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој на денешната пресконференција рече дека ќе ги...
- Advertisement -