fbpx
5 C
Skopje

Во Шведска си најдов работа за 2 дена – ова е совршена земја

АКТУЕЛНО

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...

Георгиевски: Отсекогаш сум кршел табуа

Претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски и поранешен премиер, во емисијата „24 Отворено“ на ТВ 24 Вести, истакна дека негова цел со неодамнешните предлози...

Трамп со својот говор ги „запали“ сите присутни: Ја спомнал и Меланија, а тоа што го кажал за неа

Синоќа, поранешниот претседател на САД одржал говор на конференцијата за Конзервативните политички акции. Конечно се чини дека е ставена точка за разните шпекулации за бракот...

Во животот сакав да постигнам нешто свое, да не зависам од татко ми – раскажува Петар, 27-годишен медицински техничр кој заминал да си побара среќата во Шведска.

Првите впечатоци – негативни

Во август 2015 година дојдов во Стокхолм, а ме наговори шурата кој тука живее веќе 3,5 години. Тој не повика кај себе додека да се снајдеме. Кај нив останавме месец ипол, а после пронајдовме стан и се преселивме.

Првите впечатоци беа негативни. Бев уплашен, ми се вртеше во глава што, како, каде, странски јазик, нервоза и паника… А и климата беше необична, начинот на живот кај овие луѓе беше сосем поинаков. Згора на се’ ми недостигаше домот, фамилијата, пивото со пријателите во нашето кафанче кое тука го немаше, а и нема време за тоа.

Но најмногу од се’, ми недостигаше мојата куќа. Живеев со татко ми и сестра ми. Татко ми работи во Германија а сестра ми е мажена. Јас всушност живеев сам и за се’ се грижев, па затоа бев толку врзан за куќата, и се’ уште сум.

Многу брзо најдов работа

Работа најдов после два дена. Не е по струка бидејќи не знам шведски. Повеќе работев со нашинци, ама сега го учам јазикот, одам во школо. Договорите уредно се почитуваат и платата е редовна, во ден. Работното време е од 8 до 16 часот. Моментно тука се доселуваат многу луѓе од сите краишта на светот па затоа абнормално брзо многу се гради.

Работа во Стокхолм може лесно да се најде, особено ако зборувате шведски. Ако не ви се допаѓа работата можете секоја недола да ја менувате. Ми се допаѓа нивниот начин на работа. Сите работат полека, на работа нема стрес и брзање, додека кај нас се лета и се’ е итно, а работата мора до вчера да е готова кога ти ја даваат денес.

Ова е голем град и се’ уште расте и се шири

Стокхолм има околу 2 милиони жители, а моментно е најбрзо растечки град во Европа бидејќи многу се гради. Има многу странци и различни култури од сите краишта на светот. Има и многу избеглици, но помалку се примаат. Шведска е доста либерална земја па за сега не сум видел поголеми проблеми какви што ги има во Германија. Мене ми пречи единствено што некогаш се неуредни и не ја почитуваат шведската култура, туку очекуваат се’ да се прилагоди на нив.

Занимливости за Шведска и Швеѓаните

За Швеѓаните може да кажам дека се луѓе кои живеат од плата до плата. Не се како нас, не се штедливи. Многу пијат алкохол и многу време посветуваат на физичка активност, по теретани и спорт. Речиси сите се истетовирани и многу брзо зборуваат.

Овде слободно се трча, тие трчаат и во лето и во зима, и кога врне дожд или снег, ништо не им пречи. Многу се прави скара и се оди на шопинг. Швеѓаните многу ретко готват сами, повеќе излегуваат по ресторани и јадат надвор од дома.

Социјално средена држава

Социјалното прашање овде е едно од најдобрите во Европа. Здравството е бесплатно, годишно плати 1500 круни и ги имаш покриено сите можни лекувања. Школувањето е бесплатно. Исто и разните курсеви се бесплатни. Многу вложуваат во младите и сеопфатен кадар на луѓе.

Шведска е единствена земја во Европа каде и таткото, заедно со мајката може да користи породилно отсуство. Тоа право го има нешто повеќе од 2 месеци. Можам да кажам дека школството, здравството и грижата за своите жители е на високо ниво.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

(ВИДЕО) Дарко и Сулејман од Берово: Од Корона се штитиме со по литро ракија на ден

Дарко и Сулејман од Берово се долгогодишните експерти во конзумирање на шливка Тие препорачуваат Беровската сливова ракија како е лекот против корона вирусот.Тие секојдневно се...

ВИДЕО: Дедо од Делчево тврди дека измислил лек за корона вирусот

Човек од Делчево тврди дека го нашол лекот за корона вирусот. Помагал оревот и неговиот корен. Но да не откриваме многу, погледнете го видеото...

Судбината имала друг план за нив: Започнала да се породува во автомобилот, а тоа што следувало не го очекувала ниту полицијата (ВИДЕО)

Во рускиот регион Волин една жена се породила во својот автомобил на пат кон болница. Имено триесет и шест годишната Русинка тргнала со својот сопруг...

Едноставни, но моќни идеи за подарок за 8-ми Март

Без разлика дали една жена го празнува 8 Март или не, таа ќе биде среќна доколку партнерот ѝ приреди мало изненадување. Ова се неколку едноставни,...

Мицкоски вели дека Заев ја користел состојбата на негова изолација, па тоа придонело за гласање на довербата на Владата

Нема човек кој е задоволен од оваа Влада и затоа сите граѓани со мачнина го гледаат ова денешно препелкање на Заев во Собранието. Јас...
- Advertisement -