fbpx
3 C
Skopje

Вработените во Мерцедес ќе добијат бонус од 5.700 евра поради добрата продажба

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Компанијата Даимлер, која што го поседува Мерцедес, во 2017 година продаде рекорден број возила, а еден дел од профтот ќе биде уплатен на сметка на работниците.

Во 2017 година Даимлер продаде рекордни 3,3 милиони возила во светски рамки, што е раст од 9 отсто во споредба со 2016 година.

Ваквиот резултат се одрази и на годишните бонуси кои фирмата ги исплаќа на вработените. Оваа година вработените добија бонус од 5.700 евра, што е за 300 евра повеќе од минатата година.

Од 3,3 милиони испорачани возила, Мерцедес-Бенз автомобили (заедно со брендовите Мајбах и Смарт) продал 2.373.500 единици (раст за 9,9 отсто), АМГ продале 131.970 примероци (раст од 33 отсто), додека Мерцедес-Бенз камиони продале 401.000 (раст од 12 отсто). Даимлер автобуси биле продадени 28.700, што е раст од 9 отсто.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...

Апасиев ја прифати поканата: Генерале, спремај турско кафе, превриено, без шеќер

Професоре Апасиев, благодарам на брзиот одговор. Кафето ќе го спремам лично јас. Турско. Превриено. Без шеќер. На 19 ноември го замолив @shlapatalo (Борче Стаменов, скромен дечко...

Венко ги објави резултатите: 40 % од тестираните се позитивни

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2019 тестирања, а регистрирани се 820 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-279, Куманово-49,...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...
- Advertisement -