fbpx
1.4 C
Skopje

Вреди 30 милиони долари, а вози стар „мерцедес“ и се грее на обична греалка

АКТУЕЛНО

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...

Николовски: Реализирана обука за практична примена на Кодексот за етичко однесување

Спроведувањето на обуката на членовите на Владата за практична примена на Кодексот за етичко однесување на членовите на Владата и носителите на јавни функции...

Откако со нејзиниот глас и хитовите „Smooth Operator“ и „Your Love is King“ ја освои публиката на почетокот на осумдесеттите години од минатиот век, британската пејачка Шаде Аду продаде повеќе од 50 милиони албуми, неколку платинести плочи, освои Греми, светска слива но и статус на музичка легенда.

Шаде ретко дава интервјуа, а во изминатите 20 години само еднаш беше на турнеја и снима се помалку. Во целата нејзина кариера има снимено само седум студиски албуми.

На листата на најбогатите музичари на „Сандеј Тајмс“ таа зазема високо место со проценка дека вреди повеќе од 30 милиони фуни, но таа тврди дека материјалните работи не ја интересираат.

– Не ми требаат многу пари. Доколку провалите во мојата куќа во Лондон, ќе излезете по половина час со празни раце бидејќи нема да најдете ништо вредно за крадење, објаснува Шаде со смеење.

И покрај нејзиното богатство, таа вози десет години стар „мерцедес“, а во куќата во Лондон се грее на стара електрична греалка, додека во куќата на село на западот на Англија, каде што се пресели во 2005 година, сама ја одржува градината.

– Некој ми спомна дека во хороскоп сум јарец и дека сум родена под најтажната ѕвезда, раскажува Шаде.

Таа е родена во Нигерија, а нејзиното целосно име е Хелен Фоласаде Аду. Таа пораснала во Велика Британија, каде што се доселила со мајката по разводот на нејзините родители.

Музиката не бил нејзин прв избор за кариера, завршила школа за дизајн по што работела како креаторка на машка облека, но повеќе заработувала работејќи како пратечки вокал. СО текот на времето сфатила дека музиката ѝ отвора и големи креативни можности.

По успехот со нејзиниот прв албум и големото медиумско внимание која што го добила, таа развила силна аверзија према медиумите и јавноста, па по секоја турнеја се повлекува во изолација.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Од денес: Сите кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри ќе работат само до 18:00 часот во соседна Србија

Работното време на ресторани, кафулиња, барови, клубови, обложувалници и трговски центри е скратено од денес до 18 часот, како дел од мерките донесени од...

Првиот човек на МВР потврди: Спасовски вели дека полицискиот час е опција доколку се случи да има прогрес на пандемијата

Досега не е прелдожена мерка што ќе значи толкава рестрикција – полициски час, затоворање на државата. Дали е тоа опција во наредниот период –...

Убава вест: Сите кои имаат возила на бугарски таблички, ќе можат да ги регистрираат возилата во Македонија со 50 % помали давачки

Сите возила кои заклучно 1 октомври 2020 година влегле на територијата нa Македонија и се со странски регистарски таблички ќе можат во рок од...

Викенд диета: До понеделник 3 килограми помалку

Викенд диетите се многу популарни бидејќи се едноставни, траат кратко, а бидејќи за време на викендот сте дома можете да посветите внимание на тоа...

Шахпаска: Очекуваме одговори од министерствата за предлогот недела да биде неработен ден

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска на владина седница ќе побара од нејзините колеги од другите ресори за седум дена да...
- Advertisement -