fbpx
6.8 C
Skopje

Втора трансплантација на срце изведена на Клиниката за кардиохирургија: Филипче му честиташе на неуморниот медицински тим

АКТУЕЛНО

Во текот на ноќта на Клиниката за кардиохирургија е извршена втората трансплантација на срце во историјата на Македонија, а операцијата беше извршена врз момче на 27-годишна возраст, кoe подолго време чекало донор

Момчето го доби срцето од девојка која загина во сообраќајна несреќа, а нејзиното семејство дало согласност за донирање на нејзините органи.

Веста за трансплантацијата ја објави утрово министерот за здравство Венко Филипче преку својот Фејсбук профил.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

- Advertisement -