fbpx
1 C
Skopje

ВУЧИЌ: Ако продолжиме вака, ќе исчезнеме како нација!

АКТУЕЛНО

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Додадете сода бикарбона додека варите јајца – причината ќе ве изненади

За секој проблем постои решение – би рекле многумина, и навистина е така барем кога станува збор за варењето јајца и неговото лупење. Се...

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска порача дека ако Албанците не сакаат компромис, тогаш нема да се постигне решение.

– Ќе ги продолжиме разговорите со Албанците, да се обидеме да ги решиме нашите проблеми, без разлика што не им верувам ништо. Но немаме друг избор, истакна Вучиќ на вонредното обраќање до нацијата во врска со косовското прашање, како клучен политички проблем на Србија, но и за поразителната демографска слика

Според него, разговорот и дијалогот се најважни, „да се најде компромисно решение, а доколку не сакаат нема да има решение и точка“.

Вучиќ останува на својот став дека следниот месец ќе излезе со предлог решение за Косово, додавајќи дека „останува на се она што претходно го зборувал, но секогаш за себе ќе ја задржи можноста нешто да забрза или да забави поради специфичноста на надворешнополитичката ситуација“.

– Тоа секако ќе го направам и одговорноста ќе ја преземам на себе, истакна српскиот претседател.

Тој ги изнесе и поразителните податоци за намалување на наталитетот, нагласувајќи дека „Србија, доколку се продолжи на таков начин, ќе исчезне како нација“. Вучиќ додаде дека Владата поради тоа донела мерки и акционен план за нивно спроведување, со цел да се зголеми наталитетот. Некои од мерките ќе стапат во сила од 1 јули, а останатите на почетокот од следната година.

Меѓу другото, Вучиќ повтори дека „Србија пет години чека да се формира Заедница на српски општини“, притоа споменувајќи го „цинизмот на меѓународната заедница, која доколку се потрудела Заедницата досега ќе била формирана“.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...

Еве какво време не очекува: Доаѓа снегот

Времето во земјава ќе биде умерено до значително облачно, претежно од попладне со повремен локален дожд. На планините во северозападните делови врнежите ќе бидат...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Декември ќе биде многу среќен за овие три хороскопски знаци: Розите ќе цветаат во име на љубовта

Среќата ќе ги придружува и во следната година во која тие ќе фантазираат, ќе визуелизираат и ќе размислуваат позитивно, а тоа пак ќе отвори...
- Advertisement -