fbpx
-1.8 C
Skopje

Вучиќ и СНС убедливи победници на изборите во Белград

АКТУЕЛНО

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Венко не спие: Доцна во ноќта ги сподели најновите резултати за Ковид-19 за изминатите 24 часа

Во последните 24 часа се направени 1181 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 95, Куманово 10, Штип 12, Прилеп...

Листата „Александар Вучиќ – Зошто го сакаме Белград“ е победник на изборите за српската престолнина, покажуваат податоците на Градската изборна комисија, за изборите на кои од 1.606.693 запишани гласачи излегле 51,3 отсто од избирачите.

Листата на владејачката Српска народна партија (СНС) освила 44,9 отсто од гласовите, што ѝ дава апсолутно мнозинство во градскиот парламент, односно 64 од 110 мандати и ќе може самостојно да ја формира владата на Белград.

Како што соопшти ИПСОС, цензусот од 5 отсто ја минале само уште четири од 24-те изборни листи. Така, второпласирана е опозициската листа „Драган Ѓилас – Белград одлучува, луѓето победуваат“ на поранешниот белградски градоначланик со 18,8 отсто од гласовите или 26 мандати, изборната листа на поранешниот југословенски и српски ватерполо репрезентативец Александар Шапиќ е на третото место со 9,3 отсто поддршка или 12 мандати, на четвртото место е листата на шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ односно на СПС и Драган Марковиќ Палма – ЈС со 5,6 отсто или 8 советнички места.

Изборен дебакл неочекувано доживеа листата на чело со опозициската Демократска партија (ДС) која освои 2,2 отсто од гласовите. Според податоците на ИПСОС, листата на ДЈБ-Двери со 3,8 отсто гласови остана под цензусот. Листата не го даваме Белград освои 3 отсто, партијата на Воислав Шешељ СРС добила 12,4 отсто, а ДСС 1,1 отсто. Заветниците освоиле 0,7 отсто, листата на Марко Бастиќ „Што правите, бре“ 0,6, а ПОКС 0,5 отсто од гласовите. Зелената партија добила 0,4 како и Руската партија 0,4 отсто, Партијата на правдата и помирувањето на Муамер Зукорлиќ и ЛДП 0,2 проценти. Интересно е дека повеќе глсови од партијата на Чедомир Јовановиќ ја освоија Заветниците, Руската партија, Марко Бастаќ, Партијата на зелените и Движењето за обновување на Кралството Србија.

Видно задоволен од резулатите, српскиот претседател Александар Вучиќ доцна ноќта во седиштето на партијата изјави дека станува збор за најдобриот изборен резултат на партијата во Белград и посочи дека некои листи на кандидати на претседателските избори кои освоија 30 отсто од гласовите сега освоија само 18 проценти.

„Се покажа вистинското и демократско лице на Србија“, порача Вучиќ.

Кандидатот за градоначалник на Белград, кој се избира со двотретинско мнозинство од советниците на првата конститутивна седница на Скупштината, Драган Ѓилас, ги нарече белградските локални избори „нејнечесните досега“ и најави активност за идните парламентарни избори.

„Ние од утре ќе ги повикаме сите луѓе кои сакаат промени да се подготвуваме за избори, веројатно во 2020 година, но можеби и порано“, изјави Ѓилас во неговиот изборен штаб.

На листата на Ѓилас „Блеград одлучува, луѓето победуваат“, беа и Народната партија на поранешниот претседател на Генералното собрание на ОН, Вук Јеремиќ и Движењето на слободните граѓани (ПСГ) на народниот правобранител Саша Јанковиќ. И Јеремиќ и Јанковиќ беа противкандидати на Вучиќ на минатогодишните претседателските избори.

Белградските избори го донесоа епитетот нов лидер на опозицијата за Драган Ѓилас, што може да доведе до реконфигурација на опозициската политичка сцена. Во секој случај, поранешниот градоначалник и некогашен лидер на ДС успеа да освои повеќе од два процента од резултатот на Саша Јанковиќ на минатогодишните претседателски избори. Дека има сериозни политички амбиции, Ѓилас минатата ноќ нагласи во директното остро обраќање до Александар Вучиќ, порачувајќи му дека ќе му биде потребно помалку време за да го отстрани од власта, отколку што нему му беше потребно да го смени во Белград.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Апел до Шилегов од отец Оливер: Ве замолувам како родител, помогнете да го спасиме животот на Елизабета

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов не отстапува од новогодишното украсување на главниот град, иако голем број граѓани бараа истото да се откаже или барем поголем...

ТАЖНА ВЕСТ Македонија загуби уште еден доктор: Две недели се лечел од корона, по што нагло му се влошила состојбата

Струга загуби врвен доктор, кој успеал да се справи со коронавирусот но не и со последиците од него. Шеесетгодишниот хирург-специјалист д-р Владимир Кочоски две...

Работа од соништата во Шведска: 2.000 евра месечно за речиси ништо

Речиси секој сонува за совршената работа – да правите нешто што ви причинува задоволство, а коешто ви носи доволно заработка за да живеете среќно....

Заев повторно со емотивен статус: Со жалење ја примив веста за смртта на заменик градоначалникот на Скопје

Со искрено жалење ја примив веста за смртта на Енвер Малиќи, заменик-градоначалник на Град Скопје, бизнисмен и сопственик на една од најуспешните компании во...

Фуркан Салиу со моќна порака: Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ

Фејсбук статус на новинарот Фуркан Салиу Драги сограѓани МАКЕДОНЦИ, Немојте да замислите ништо! Да, Министерот за надворешни работи е Албанец, и тука нема што да...
- Advertisement -