11.5 C
Skopje

Вучиќ најави уште пред месец дена, а сега тоа се остварува: По 100 евра од денеска за 4 милиони граѓани на Србија

АКТУЕЛНО

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, објави дека вкупно 4 милиони граѓани на Србија, заклучно вчера, односно во последните десет дена, аплицирале за еднократна парична помош од 100 евра.

Министерот Мали на својот профил на Инстаграм напиша дека плаќањето ќе започне денеска, така што тие пари ќе се плаќаат секој ден за околу половина милион граѓани на Србија.

Vucic

Претходно, беа исплатени средства за околу 1,7 милиони приматели на пензии и за околу 160.000 корисници на финансиска социјална помош.

Оваа мерка ја најави Вучиќ во едно свое гостување на телевизија, каде што кажа дкеа секој српски граѓанин, невработен или вработен ќе добие 100 евра помош од државата.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И Сашо Мијалков се прости од Амди: Беше легенда 102, 3 %, ќе бидеш долго запаметен на јавната сцена

Драг пријателе, Беше легенда 102,3%, вели Сашо Мијалков по повод смртта на Амбди Бајрам. – Со својата појава и уникатно однесување ке останеш долго запаметен...

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...
- Advertisement -