fbpx
1 C
Skopje

Вучиќ отkрива: Дознав дека ме прислушувале, тоа е државен удар, знам кој стои зад тоа

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Тој во интервју за „Курир“ вели дека знае кој стои зад тоа и дека верува дека надлежните органи ќе испитаат се. Тој нагласи дека има докази за своите тврдења – сопствени снимени разговори.

„Имам докази дека сум бил прислушуван. Имам свои снимени разговори, бидејќи некои луѓе мислеа дека можат да го избришат, да го сокријат. Но, не заборавајте дека кога имате ваква поддршка од народот, има голем број на луѓе кои сакаат искрено и професионално да ја завршат својата работа и нема да се согласат на такви работи. Значи, верувам дека надлежните органи ќе го испитаат тоа и дека, доколку има недвосмислено прекршување на законот, оние што го прекршиле законот ќе одговараат“ изјави Вучиќ во интервју за празничниот број на весникот.

Според него, прислушување на претседател на една земја е тешко кривично дело и претставува обид за рушење на уставниот поредок. Како што истакнал во интервјуто, тоа е државен удар, па потребна е темелна истрага и епилог од целата приказна.

Безбедносните експерти исто така велат дека е потребна итна и темелна истрага, пренесува весникот. Министерот за внатрешни работи Александар Вулин изјави денеска дека службите работат на истрагата за тој случај.

„Вучиќ не го кажа тоа поради политички маркетинг, туку затоа што е вистина. Претседателот ја кажува вистината, а наша работа е да ја потврдиме таа вистина“ рекол Вулин за ТВ Прва и додал дека за тоа надлежните служби го известиле претседателот.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -