fbpx
1 C
Skopje

Вучиќ по средбата со Путин: Решивме многу прашања, тој доаѓа и во Белград

АКТУЕЛНО

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Д-р Сашко Николов: Бесплатни заштитни маски ако победам во Штип

Продоллжуваме со навремена и целосна дезинфекција на сите јавни институции, посебно каде што престојуваат нашите деца. Ќе иницирам да се формира посебен фонд за...

Заев: Во ЕУ ќе влеземе како Македонци кои зборуваат македонски јазик

Македонскиот народ секогаш бил и ќе биде со поглед напред. Сите премрежја, окупации и блокади беа надминувани и надминати заради желбата за подобро утре...

Јоци до Бранко: Вие сте одамна политички мртви, не ви давам да ја растурите Македонија

Другпат поубаво да ме читате кога ви кажувам предвреме кој е кој и што ќе се случува. Односно, дека ова што го прави ,,БЦ...

Претседателот на Србија Александар Вучиќ изјави дека во разговорот со рускиот претседател Владимир Путин е добиено сѐ што било побарано. Тој истакна дека се согласиле за сите теми на разговорот

„Добивме сѐ што баравме. За сѐ се сложивме“, изјави Вучиќ за руската агенција ТАСС и истакна дека деталите од разговорот со рускиот претседател не може да ги открие.

ТАСС пренесува дека Вучиќ на новинарите во Москва, по разговорот со рускиот претседател, им кажал дека е задоволен од исходот и дека на Путин му се заблагодарил на поддршката на територијалниот интегритет и суверенитетот на Србија.

„Не очекувавме многу (од средбата), само едно нешто – продолжување на оваа работа (на поддршката на Србија). И многу сум задоволен од одговорот на претседателот Путин и јас му кажав „Ви благодарам многу, драг пријателе, ви благодарам многу, ценет претседателе, што заедно со нас го одржувате територијалниот интегритет на Србија, но и меѓународното право. Тоа е многу важно за Србија“, кажа Вучиќ.

Руската агенција пишува дека Вучиќ високо ја оценил соработката на Москва и Белград во, како што се наведува, „меѓународната арена“ и изнел очекувања дека двете земји ќе ја засилат соработката во економскиот сектор.

„Решивме многу конкретни прашања денес и се радувам на скора средба (со Путин) во Белград“, додаде Вучиќ.

Српскиот претседател додал дека очекува Путин да ја посети Србија односно тој позитивно одговорил на неговата покана.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ДОАЃА ВИСТИНСКА ЗИМА: Подгответе се за минусни температури и до -11 степени, еве ги деталите за наредните денови

Времето утре ќе биде претежно сончево, по одделни котлини со појава на утринска магла. Ќе дува слаб ветер од променлив правец. Минималната температура ќе...

СДСМ: Штип ќе биде во сигурни раце

Штип ќе добие градоначалник со полн легитимитет на целосно безбедни избори за здравјето на граѓаните и за сите учесници во изборниот процес. Штип...

Многу солзи и емоции за легендата: Ќерката на Марадона плачеше на “Ла Бомбонера” кога играчите на Бока прославија гол пред неа

Бока јуниорс синоќа го победи Њувелс Олд Бојс со 2-0, се беше во знакот на Диего Марадина, а неговата ќерка Далма во живо го...

Вистинската љубов е над човечkите поделби и спротиставености

Епископ Партениј, Игумен Бигорски Во Стариот Завет, браќа, читаме како, кога како, кога Каин од завист го убил брата си Авел, Господ го запрашал каде...

Стојанче му свари кафе на Апасиев: Ќе слушаме убава, стара македонска музика со интересен текст

Во тек е процесот на подготовка на турско кафе за народниот пратеник, професорот Апасиев. Без шеќер со тоа што сигурно ќе преврие додека пишувам. Со кафето...
- Advertisement -