fbpx
0.8 C
Skopje

Вучиќ со најстрога мерка досега: Никој нема да може да излезе 40 часа надвор од својот дом – во меѓувреме во Србија бабичка оди на англиски (Видео)

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Борбата против вирусот која се води на светско ниво не запира, а земјите од ден на ден воведуваат се построги превентивни мерки за да го запрат ширењето на вирусот цел да не паднат здравствените системи и да се зачуваат што повеќе животи.

Во соседна Србија има вонредна состојба исто како и кај нас, но таму деновиве поради зголемениот број на заболени се воведоа и построги мерки, каква што е последната која им забранува на граѓаните да излезат од своите домови од сабота од 13:00 до понеделник до 5:00 часот.

Тоа е така бидејќи во минатото не беа почитувани одредени мерки за движење, посебно од страна на постарите личности. Тоа не е случај само во Србија, туку и во соседна Албанија каде што Рама излегуваше на улиите и ги молеше пензионерите да се вратат во своите домови.

На социјалните мрежи се појави видео на една постара госпоѓа која била затекната на улица во Белград, а поради нејзиниот одговор на прашањето зошто е надовор, снимката стана вирална.

Бев на час по англиски, кај една пријателка, вели госпоѓата на прашањето зошто е надвор во ова време.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Утре е Водопост, на овој ден мајките никако не смеат да заборават да го направат ова

Празникот Водици го менува денот, но датумот не. Се празнува на 19 јануари. Меѓутоа обичаите сврзани со празнувањето на овој Свет ден се врзани...

Бил Гејтс и Рокфелер веќе ги прават новите ковид пасоши: Како ќе функционираат?

Американските технолошки и здравствени гиганти, вклучувајќи ги Мајкрософт, Клиниката Мејо и Оракл, се здружија за да создадат нови ковид пасоши за вакцинација. Благодарение на новите...

Скијање и прошетка без почитување на мерките: Каде е сега ЕБР?

Центарот „Нижеполе“ преполн на почетокот од скијачката сезона. Посетителите го користат викендот за скијање и прошетка, по најавата дека стазата е отворена, но и дека...

Убаво: Владата ќе дели помош за купување на сончеви колектори, пвц прозори, печки на пелети

Најновите вести од Македонија и светот На предлог на Министерството за економија, беше разгледана и усвоена Програмата за промоција на обновливите извори на енергија и...

Еkс сопругата на екс директорот си го промени презимето на фејсбук и инстаграм: Еве како се презива сега

Агенса Ораноска, поранешната сопруга на екс-директорот на АЕК, Роберт Орданоски го промени презимето на профилите на „Фејсбук“ и на „Инстаграм“, два дена откако Орданоски...
- Advertisement -