10.9 C
Skopje

Вучиќ: Србија нема повеќе да биде „вреќа за удирање“

АКТУЕЛНО

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Николовски: 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме и спојуваме институциите

Се работи на сите анализи за спојување и намалување на бројот на институции и 2021 ќе биде година во која ќе ги намалуваме или...

За кого нема да важи задолжителното носење маска на отворено?

Заврши седницата во Собранието каде што беа донесени измените на законот за заштита на населението од заразни болести. Измените на законот беа донесени со 53...

Собранието одлучи: Задолжително е носење на маска на отворено, забрането групирање по 22ч

Со 53 гласови „за“ и 26 воздржани, пратениците вечерва ги изгласаа измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести. Законот,...

Ние имаме добри односи со Македонија, со македонскиот народ и немам ништо против политиката на Македонија, изјави синоќа претседателот на Србија, Александар Вучиќ за телевизија „Хепи“, коментирајќи го неодамнешното повлекување на целиот персонал од Амбасадата на Србија во Скопје.

Како што јави ТАНЈУГ, Вучиќ истакна дека го почитува македонскиот премиер Зоран Заев и оти нема проблем со тоа што се сретнал со Драган Шутановиќ.

– Мене ме интересира каква ќе биде нивната политика кон Србија и важно ни е каков ќе биде нивниот став по повод УНЕСКО, по повод некои други прашања кои се важни за Србија, На тоа ќе градиме реципрочни, искрени и добри односи со Македонија, но нема повеќе на кого било да му бидеме вреќа за удирање, а ниту да кренеме раце, истакна Вучиќ.

Тој во телевизиското интервју се осврна и на шпекулациите за ангажирање на САД во дијалогот Белград – Приштина.

– Ние прифативме дијалогот меѓу Белград и Приштина да се води во Брисел, а може да се води каде било под патронат на Брисел и тоа е во ред, но ако се уфрлуваат некои други играчи, тогаш дајте да разговараме за тоа кој уште треба да влезе, посочи Вучиќ.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Над 800 новозаразени во последните 24 часа: Направени се 2699 тестови

Во последните 24 часа се направени 2699 тестирања, а регистрирани се 862 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 390, Куманово 22, Штип 28,...

Николовски: Инспекторите добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на здравствените протоколи

Со измените на Законот за заштита на населението од заразни болести, сите инспекторати сега добиваат нови и поголеми овластувања за постапување со прекршителите на...

Штипската болница го адаптира Кожното одделение за прием на пациенти со коронавирус

Кожното одделение во штипската Клиничка болница од понеделник ќе прима пациенти заразени со коронавирус на кои им е потребно болничко лекување. Директорот на Клиничка болница-Штип,...

Никола Димитров се сретна со германскиот министер за Европа Михаел Рот

На панелот за проблемот со иселувањето на младите од регионот зборував со исклучителни млади луѓе, потпретседателката на ЕК за демократија и демографија Дубравка Шуица...

Бесими: Стотици илјади граѓани и илјадници фирми го очекуваат ребалансот на буџетот и четвртиот пакет на мерки

Финансиска поддршка за децата без родители, мапирање стратешки индустриски сектори во регионот на Охрид, изградба на дел од третиот крак за водснабдителен систем во...
- Advertisement -