fbpx
4 C
Skopje

Вучиќ: Зачувувањето на мирот и стабилноста е од витален интерес на Србија!

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Како што пренесуваат српските медиуми, српскиот премиер Александар Вучиќ изјавил дека „Србија денес искрено и вистински сака мир, а не судири и кавги со соседите, укажувајќи дека официјален Белград на ниеден начин не придонел Босна и Херцеговина (БиХ) „или некој орган на БиХ“, да поднесат ревизија на пресудата на Меѓународниот суд на правдата по тужбата против Србија“.

Нашата работа е да го сочуваме мирот, да одговориме на нивната тужба и да победиме. Нема тука победник, туку просто тужбата не вроди со плод, и треба да го заштитиме својот народ и да се обидеме да побараме механизми за суштински дијалог со бошњачкиот народ“, рекол Вучиќ.

Вучиќ додал дека поминале 22 години од Дејтонскиот мировен договор, но дека за жал многу луѓе живеат во минатото или пак живееат од минатото и доста им е тешко да погледнат во иднината.

„За среќа тоа не е случај со Србија“, рекол српскиот Вучиќ.

Тој рекол дека може во свое и во име на Николиќ да каже дека никој од Србија не влијаел на одлуката на Србите во Република Српска дали тие ќе учествуваат во органите на БиХ.

„Тоа е нивно суверено право и одлука, а со овој потег за ревизија на пресудата, односите помеѓу Србија и БиХ се вратени 22 или 25 години наназад“ и срушена е таа мала доверба што била изградена.

„Зачувувањето на мирот и стабилноста е витален интерес на Србија и Република Српска, а тоа треба да биде приоритет и на БиХ“, смета српскиот премиер.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -