fbpx
1 C
Skopje

Why is Switzerland the best country in the world?

АКТУЕЛНО

Амбасадорката Брнс: Разочарани сме од ветото на Бугарија, Северна Македонија беше подготвена

Разочарани сме од ветото на Бугарија од повеќе причини, прво затоа што веруваме дека Северна Македонија беше подготвена да го започне процесот на отворање...

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

What makes Switzerland such a good country? They are rich

Depending on whose estimates you trust, Switzerland ranks eighth or ninth in the world when it comes to GDP per capita – around $ 58,000.

Citizens live longer

Life expectancy in Switzerland is 83.4 years, ranking tenth in the world when it comes to the life expectancy of a nation.

Chocolate: Research shows that chocolate triggers the release of dopamine in the brain – and no one makes chocolate as well as the Swiss.

They are not fat

Switzerland has one of the lowest obesity rates in Europe (around 9%), on par with Sweden, France, Italy and the Netherlands. On average the Swiss working week is between 40 and 42 hours. Under Swiss law an employee may work a maximum of 45-50 hours in one week (depending on the sector). Swiss employers often allow their staff to work flexible hours. Annual leave is a minimum of four weeks or (20 days). For employees under the age of 20, annual leave is 25 days.

Most Swiss citizens understand German (both Swiss-German and Standard German), French and English, and possibly Italian.

Health

Switzerland is known for its healthcare system called “Santésuisse” where waiting hours are among the lowest in the world. No wonder the International Committee of the Red Cross is based in Geneva.

Ignorance does not seem to be bliss. There are 25 Nobel laureates from Switzerland with a population of 8 million. That is more per capita than almost any other country.

Democracy rules

Switzerland is well known for the Alps in the south and south east. North of the Alps, the Swiss Plateau runs along the east–west axis of the country. Most of the population of Switzerland lives on the rolling hills and plains of the plateau. The smaller Jura Mountains are located on the north west side of the plateau. Much of the northern border with Germany follows the Rhine, through the Rhine enters Switzerland near Schaffhausen. The eastern border with Germany and a portion of Austria is drawn through Lake Constance (German: Bodensee). A portion of the southwest border with France is drawn through Lake Geneva.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Кои хороскопски знаци се најкомпатибилни?

Одредени карактеристики од хороскопските знаци ни кажуваат на кој начин ќе функционираат два знаци во една врска па затоа тие можат да бидат корисни...

Зeмјотрес во Aлбанија, почувствуван и во југозападниот дел на Македонија

Земјотрес со јачина од 3,1 степен, се случи попладнево во Албанија. Земјотресот се случил во 14:08 часот по локално време, а бил почувствуван и...

Сeстратa нa Тоше 14 години прави една иста работа на овој ден од овој детаљ на роденденската торта ќе ви надојдат солзи (Фoто)

Да беше жив денеска најголемата македонска музичка ѕвезда Тоше Проески ќе наполнеше 40 години. Како и секоја година ова е еден од двата најтажни денови...

ХОРОСКОП Љубов: ќе бидете одвоени од партнерот

ЉУБОВ: Ќе бидете одвоени од партнерот, но тој многу ќе ви недостасува. Ова ќе биде краток период. ЗДРАВЈЕ: Добро се чувствувате. Бик (21.04 – 21.05) РАБОТА:...

Ни перде, ни срам: Среде бел ден kраде беkатон плочки (ВИДЕО)

На социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како „граѓанин“ со охридски регистарски таблички среде бел ден си товари бекатон плочки во...
- Advertisement -