fbpx
6 C
Skopje

За 72 часа можеме да ја потопимеe целата кинеска флота: Оваа жена може да биде шеф на Пентагон

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Мишел Флорној би можела да биде првата жена на чело на Пентагон, а таа веќе се истакна со воинствени изјави против Кина.

Според извештаите во медиумите, таа изјавила дека американската морнарица може да ја уништи целата расположива кинеска флота во Јужното кинеско море во рок од 72 часа.

Ако американската армија е способна да ја потопи целата кинеска флота, подморници, како и трговски бродови, во Јужното кинеско море во рок од 72 часа, кинеските лидери ќе треба да размислат двапати пред, да речеме, да започнат инвазија на Тајван. Тие ќе треба да се запрашаат дали вреди да се стави целата нивна флота во опасност, напиша во јуни Флорној во својот авторски текст во списанието Форин аферс.

Мишел Флорној веќе и е добро позната на американската војска. До пред четири години беше заменик-министер за одбрана за политички прашања во администрацијата на Барак Обама. Многу воени аналитичари ја сметаат за еден од главните кандидати за прв човек на Пентагон.

Кинеските медиуми јавуваат дека „нејзините закани за дејствување во Јужното кинеско море се неизводливи“.

Во споменатиот напис, Флорној исто така ја нагласува потребата од иновации, особено во доменот на вештачката интелигенција кога станува збор за сајбер и противвоздушната одбрана.

Соединетите држави мора да спречат каков било кинески обид за агресија, така што кинеските лидери треба да разберат дека ваквите потези не се во нивен интерес, рече таа.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ од Скопје: Пријавено безживотно тело на Бит Пазар на момче кое имало само 27 години

На 01.12.2020 во 05.25 часот било пријавено дека на подрачјето на Бит Пазар бил пронајден починат М.Ш.(27) од Скопје. Од страна на лекар од Итна...

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...
- Advertisement -