fbpx
1 C
Skopje

За пензиите

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Се чудат пензионериве зошто на некои им ја покачиле пензијата за 200 денари, на некои за 400, на некои за 600. Пари за кои цел живот работеле и придонесувале земаат, а не знаат од каде им доаѓаат. Не знаат кои ѝ се должностите на државата според закон во врска со тие нивни пари. Полесно им беше кога им пуштаа по 500 денари подлажување, на сите исто, линеарно. Сега чудно им е, па се лутат, зошто на сите им е различно покачено, демек едниве помалку ги сакаат, другиве поише.

Се работи за усогласување на пензиите според пораст на трошоци за живот по закон, процентуално исто за сите, но во апсолутен износ, согласно висината на пензијата, различно за сите, ако не се лажам. Не знам, вие, пензионерите тоа треба подобро од мене да го знаете! Не јас вас, што сум млада, многу години пред пензија, сеуште незаинтересирана за таа тема, туку вие мене, како постари, помудри, поискусни, би требало да ме учите зошто постојат такви разлики!

Чест на исклучоци, не ги ставам сите во ист кош, да се разбереме веднаш! Има многу умни пензионери што си ги знаат и законите и правата, ама ова другово… не бива дечки вака. Со таква неинформираност и неукост у комбинација со право на глас, кај ќе не однесете нас помладите да ве прашам??? Ако не знаеш што на тебе лично ти следува, како ќе знаеш кога ќе се најдеш со пенкалото во рака што е мое право и што мене би требало да ми следува? Како да ти верувам дека тогаш вистинскиот избор ќе го направиш, а??? Ако не знаеш, барем прашај, информирај се, им го должиш тоа на децата и внуците!

Калина Коси

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...

НOВA ТАЖНА ВЕСТ во Македонија: На 58 годишна возраст починa познатиот битолчанец и еден од основачите на навивачката група “Чкембари”

Прочитај повеќе во продолжение - тажна вест На 58-годишна возраст почина Вања Георгиевски, еден од основачите на навивачката група „Чкембари“. Георгиевски беше постојан посетител на...

Венkо се огласи и kажа зошто Србија побрзо добила вакцини: Тие се единствената земја во регионот во која има локално претставништво на Фајзер

Не постои законска пречка за прием на вакцините против Ковид-19 во нашата земја. Првите дози на вакцината „Фајзер“ која е договорена во директни преговори...

Избувна пoжaр во зградата на најголемиот производител на ваkцини

Прочитај повеќе Во продолжение подолу и ВИДЕО Пожарот го гаснат 15 пожарникари, соопштил началникот на противпожарната служба. Три лица биле спасени од зградата, а причината за пожарот...
- Advertisement -