14 C
Skopje

За пензиите

АКТУЕЛНО

Се чудат пензионериве зошто на некои им ја покачиле пензијата за 200 денари, на некои за 400, на некои за 600. Пари за кои цел живот работеле и придонесувале земаат, а не знаат од каде им доаѓаат. Не знаат кои ѝ се должностите на државата според закон во врска со тие нивни пари. Полесно им беше кога им пуштаа по 500 денари подлажување, на сите исто, линеарно. Сега чудно им е, па се лутат, зошто на сите им е различно покачено, демек едниве помалку ги сакаат, другиве поише.

Се работи за усогласување на пензиите според пораст на трошоци за живот по закон, процентуално исто за сите, но во апсолутен износ, согласно висината на пензијата, различно за сите, ако не се лажам. Не знам, вие, пензионерите тоа треба подобро од мене да го знаете! Не јас вас, што сум млада, многу години пред пензија, сеуште незаинтересирана за таа тема, туку вие мене, како постари, помудри, поискусни, би требало да ме учите зошто постојат такви разлики!

Чест на исклучоци, не ги ставам сите во ист кош, да се разбереме веднаш! Има многу умни пензионери што си ги знаат и законите и правата, ама ова другово… не бива дечки вака. Со таква неинформираност и неукост у комбинација со право на глас, кај ќе не однесете нас помладите да ве прашам??? Ако не знаеш што на тебе лично ти следува, како ќе знаеш кога ќе се најдеш со пенкалото во рака што е мое право и што мене би требало да ми следува? Како да ти верувам дека тогаш вистинскиот избор ќе го направиш, а??? Ако не знаеш, барем прашај, информирај се, им го должиш тоа на децата и внуците!

Калина Коси

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Бројките се повторно страшни: За последните 24 часа од 1524 тестови, позитивни на Ковид-19 во земјата се дури 404 случаи

Во последните 24 часа се направени 1524 тестирања, а регистрирани се 404 нови случаи на ковид-19 во: Скопје 172, Куманово 15, Дебар 4, Штип 8,...

Васко Ефтов: Што не можел да направи Дурловски, а го зборувал? – дали поради ова Дурло го врати мандатот?

Веќе втор носител, од вкупно шест носители на изборните листи на ВМРО ДПМНЕ, си поднесе оставка во последните два месеци. Вчера, носителот на изборната листа...

ТАЖНА ВЕСТ Еден од најпопуларните политичари почина: Амди почивај во мир

На 64-годишна возраст денеска почина Амди Бајрам. Фокус доби потврда од болницата Жан Митрев, каде веќе бил донесен починат. Амди Бајрам пред само 6 дена...

Рекорди се нижат: Се апелира на почитување на мерките – над 983 луѓе биле казнети за неносење маска

Во текот на изминатото деноноќие (23/24.10.2020) на територијата на Република Македонија, по однос на мерката за носење заштитни маски регистрирани се 983 прекршоци. Министерството за...
- Advertisement -