fbpx
7 C
Skopje

За поранешни и аkтивни пушачи: 10 намирници кои го чистат организмот од ниkотин

АКТУЕЛНО

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...

Сите сме доволно свесни за негативното влијание на циарите и ниkотинот на нашиот организам.

Доколку сте престанале да пушите цигари или пак сте страстен пушач, најбрзиот начин да го исчистите телото од никотинот е со помош на овие намирници.

Спанаќ Фолната киселина многу е важна за нормалната работа и развојот на телото, но исто така му помага на телото да се ослободи од никотинот. Големата количина фолна киселина се наоѓа во спанаќот.

2. Брокули, карфиол, зелка
Овој зеленчук е исклучително здрав. Освен што содржи полифенол кој што се покажал корисен во намалување на разните воспаленија во дигестивниот тракт, исто така содржат и антиоксиданси кои што го чистат телото од многубројни токсини.

3. Зелен чај и витаминска вода
Со пушењето телото ја губи потребната течност и организмот многу побрзо старее и дехидрира. Пиењето голема количина домашна витаминска вода која што лесно може да ја направите сами, како и зелениот чај преполн со антиоксиданси ќе го исчистат никотинот од телото.

4. Морков Никотинот ја уништува кожата и ја прави безживотна и сува. Доколку сакате да се ослободите од грозните нус појави на пушењето, јадете моркови. Тие содржат големи количини витамин А, К, Ц и Б.

5. Киви, лимон и портокал

Освен вода, пушењето од телото ги исфрла и витамините А, Ц и Е кои што го зајакнуваат имунитетот и му помагаат на организмот да се бори против разните инфекции и бактерии. За да ги надополните изгубените витамини, посегнете по киви или пак направете си лимонада

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Битиќи на средба со угостителите: Јас сум еден од тие што потешко го помина вирусот, здравјето е најважно

Угостителите и организаторите на свадби денеска одржаа протест пред Владата, барајќи нови протоколи што ќе им овозможат да продолжат со организирање на прослави и...

Спасовски: Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај

Се зголемува безбедноста во сообраќајот, договорени кампањи на МВР и РСБСП за уште побезбеден сообраќај. Денеска остварив средба со претседателот на Републичкиот совет за...

Tвитер koментар: Кога ќе му кренеш на Мишко на фиксен, првото прашање му е дома си?

Вчера во медиумите одекна веста дека поранешниот прв човек на УБК, Сашо Мијалков, по кого беше распишана меѓународна потерница, сам се појави во Обвинителството...

Борисов: Со вакво темпо на вakцинирање од 1 март во Бугарија че се отворат рестораните и салите

Во Бугарија досега се вакцинирани речиси 150. 000 граѓани, за само еден ден вчера се имунизирани над 17.000 лица, а повеќе од 200.000 пациенти...

Според извори од ВМРО: Мијалков бил во соседна земја, но се вратил назад

Сашо Мијалков, екс директорот на УБК и понатаму е актуелна тема. Поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков, сепак, побегнал од земјата и стигнал до Белград,...
- Advertisement -