fbpx
0 C
Skopje

За прв пат после 45 години американскиот претседател ја бојкотира вечерата на дописници

АКТУЕЛНО

Директорот на Шутка откри како е сместен Сашо Мијалков и што се презема за него

Како што е познато Сашо Мијалков екс директор на УБК од вчера се наоѓа во притвор во истражниот затвор „Скопје“. Филип Андонов, директорот на затворот...

Брзал да се вakцинира, 88 годишник возел 191 км на час

Француската полиција се изненадила кога запрела 88 годишен маж кој управувал со автомобил, а возел 191 км/ч. Ограничувањето на патот по кој возел е 110...

Јавете се на овие броеви ако сте во странство и имате прашања за пописот

На сајтот на Министерството за надворешни работи се објавени телефонски броеви што ќе функционираат 24 часа и ќе бидат достапни за граѓаните за информации...

Стојанчe Ангелов со коментар за вчерашнитe протести во Скопје: Монструм и помирување не одат заедно

Стојанче Ангелов утрово се огласи на фејсбук по повод вчерашните протести во Скопје и напиша: МОНСТРУМ И ПОМИРУВАЊЕ НЕ ОДАТ ЗАЕДНО Скандирањето “УЧК“, “Етничка Албанија”, мавтањето...

Американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека нема да присуствува на годишната вечера на Здружението на дописници, акредитирани во Белата куќа , пренесуваат светските агенции. Неговата одлука е уште една епизода во војната, која тој ја води со популарните медиуми во САД.

“Нема да присуствувам на вечерата на Здружението на дописници, акредитирани во Белата куќа оваа година. Ви посакувам се најубаво, да имате пријатна вечер! “, Напиша милијардерот на” Твитер “само ден откако претседателот на САД им забрани на Си-Ен-Ен,” Њујорк тајмс “,” Гардијан “и ред други критични кон него медиуми да присуствуваат на брифинг во Белата куќа.

Секој американски претседател од 1924 година присуствувал на вечерата барем еден пат. Целта на овој  сјајен настан на кој се собираат новинари и познати лица, е прибирање на финансиски средства за стипендии на млади новинари. Обично вечерата поминува во шеги, а обично претседателот држи “говор”.

Последниот кој едноставно одлучил да не се сретне со дописниците, е Ричард Никсон во 1972 година. Тој поднесе оставка откако новинарска истрага утврди дека тој и неговите сопартијци  од Републиканската партија користеле специјални разузнавачки средства против политичките противници.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

ТАЖНА ВЕСТ: ИМ НЕМА КРАЈ НА ТРАГЕДИИТЕ: ПОЧИНA ПОЗНАТИОТ ЛЕГЕНДАРЕН ПОРАНЕШЕН КОШАРКАР – Миленко Савовиќ!

Во само неколку дена и трет голем спортист од просторот на поранешна СФР Југославија прерано го напушти овој свет. По ракометарот Златко Сарачевиќ и фудбалерот...

За 3 години жена успеала да заштеди пари за нов стан – нејзиниот едноставен трик стана вирален на интернет

Шери Хауви ги воодушевила сите со својот начин на штедење пари, а на истиот може да штедат сите оние кои што имаат доволно пари...

Фото: Благодарение на добрите луѓе, нема да препознаете како изгледа куќата на Атиџе

Сузана Турунџиева во последно време минува многу време со Атиџе Муратова и станаа одлични пријателки. Сега, таа на својот Фејсбук профил сподели прекрасна вест: „Градежните работи...

Oвој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци: На овој знak се ќе му појде од рака

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе...

БГНЕС: Масаkр и линч над Љубчо Георгиевски

Во последните 24 часа, во РС Македонија се одвива масовен и целосно координиран напад против поранешниот македонски премиер Љубчо Георгиевски, откако вчера тој предложи свој...
- Advertisement -