10 C
Skopje

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

За разлика од нас, скопјани не живееја во пештери

Уште ги памтам зборовите на дедо ми, седнат под врбата во едно далечно село, каде шо немаше струја, вода, интернет, телевизија, календар и живеевме во пештери правејќи оган од два камења.

Од пазуви извади карта, стара со векови. Ми рече: „Внучко, оваа карта ја чуваме со генерации, сите во пештерите имаат по една. Јас сум стар и нема да дочекам, но земи ја ти!”.

Ја погледнав картата. „Но дедо, кога ќе сум спремен?”.

„Ќе знаеш внучко, водачот ќе пушти димен сигнал”.

Се разбира ова не беше така, пошто тогаш уште во провинција немаше јазик и се разбиравме воглавно со лаење. И дојде тој ден! Димниот сигнал означи!

„Одиме сите во Скопје!”.

Патот беше тежок. Не се снаоѓавме меѓу сите тие манири на чисти улици, опера во секој дом, првпат видовме библиотека и книга, дури третата генерација научи дека тие не се за оган правење, туку за читање. За разлика од дома, тука луѓето не живееја во пештери. И одеа на две нозе!

Набрзо почнавме и ние ко нив. Окупацијата беше успешна. Остана само уште мал дел независна авангарда од старо Скопје која се бори против нас. Ќе ги совладаме. Веќе почнаа да не пуштаат да влегуваме во МКЦ без опинци. Патот до тотална окупација е отворен!

(Фејсбук статус на Божидар Божиновски)

Уште ги памтам зборовите на дедо ми, седнат под врбата во едно далечно село, каде шо немаше струја, вода, интернет,…

Posted by Божидар Божиновски on Monday, February 24, 2020

Latest Posts

АКТУЕЛНО

Ако не се реагира на време, Кочани може да биде ново Куманово – истокот пред сериозен тест

Новите шест случаи на лица од Кочани заразени од коронавирусот беа повод градоначалникот на Општина Кочани Николчо Илијев да свика итна седница на Општинскиот...

Путин не дозволува да му се прекрши зборот: Доктор заврши зад решетки поради корона вирусот

Руските власти ја уапсија претседателката на независниот синдикат на лекарите, Анастасија Василиева. Таа го критикувала малиот официјален број на заразени со корона вирусот во...

(ФОТО) Нема да поверувате – Како изгледал министерот Венко Филипче како студент

Шармантен и неодолив, министерот за здравство Венко Филипче е фигура број еден во последниот месец во државата. Како и не би бил, кога успешно...

(ВИДЕО) Како бе Роналдо, на таа пара – ако сакаш, ние да собереме донации?

Карантинот и самоизолацијата ги фати буквално сите, поради што многумина се одлучија фризурата да ја направат сами, односно со помош на домашните, за да...

Stay in touch

To be updated with all the latest news, offers and special announcements.