fbpx
4 C
Skopje

Многу лоши бројки: За само еден ден 27 лица починаа, 5.613 се новозаразени во соседна Србија

АКТУЕЛНО

Царовска : Штипјани треба да бидат горди што имаат можност да го изберат Сашко Николов за градоначалник

Штипјани треба да бидат горди што имаат ваков сограѓанин од една страна , но уште поважно што може да го изберат за градоначалник. Тој...

Богоjeски со жестока порака до Милошоски и Апасиев:Македонците и Албанците имаме слична историја и исти маки сме препатиле

Обидот на типчиња како Антоњо и Апашиненко да направат меѓуетнички судири во Македонија со приказната за “шиптарот Османи кој ги продава македонскиот идентитет и...

Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани

ПРВА ЛИНИЈА Home ИЗБОРИ Николов: Социјална правичност и еднаквост за сите штипјани December 1, 2020 13:10 Како иден градоначалник се обврзувам дека ќе продолжам да работам...

Бочварски: Државата ќе стане сериозен играч во однос на пазарот на гас

Министерот за транспорт и врски Благој Бочварски вели дека гасификацијата е еден од приоритетите на Владата и оти кракот кој поминува низ од Куманово,...

Во текот на последните 24 часа, во Србија регистрирани се 5.613 новозаболени лица и 27 умрени лица, што преставува нов црн рекорд како по бројот на заболени, така и по бројот на жртви на Ковид-19.

Епидемиологот Предраг Кон предупреди денеска дека поради постојаниот раст на бројот на ново заразени со коронавирус и оние на кои им е потребно болничко лекување, здравствениот систем во Србија е „на работ на преживување“.

Кон за РТС оцени дека и покрај предупредувачките бројки, повторното воведување на полициски час не е потребно.

-За што ни треба полициски час? Еве цел Белград е празен, кажа членот на владиниот Кризен штаб за сузбивање на епидемијата на коронавирус.

Тој додаде дека е сигурен дека новите мерки, што стапија на сила синоќа и кои вклучуваат затворање на угостителските објекти, продавници и трговски центри од 21 до 5 часот наутро, ќе дадат резултати.

-Зборувајќи за тоа што друго би можеле уште, тешко дека има нешто повеќе да се направи. Дозволени се собири до пет лица, што значи дека секој собир е апсолутно забранет, кажа Кон.

Тој додаде дека е сигурен дека новите мерки ќе имаат ефект.

-Единственото прашање е колку тоа ќе се види во бројките, бидејќи вирусот веќе навлезе во семејствата. Тоа е суштината, наведе Кон

Foto

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Панталони исечени како танга: Карлеуша во многу провокативно издание (Фото)

Кога надворешната температура е само 5 степени српската пејачка Јелена Kарлеуша е во секси стајлинг, панталони исечени како танга, халтери, долна облека исто како...

Штотуку објави: Јоци распали по Апасиев – мизеријо, како не ти е срам?

Истите лекари и сестри, на кои #факфејс Апасиев и Крмов, им блокираат со вмровци работа на Собрание и носење Буџет, со 3.000 амандмани,...

Јоци: Бранко, здраво и збогум – дојдоа нови деца во СДСМ, не знаат ни како изгледаш

Бранко се јави, вајстина се јави! Колку трогателно. Туку, екс претседателот на Македонија и на СДСМ, Бранко Црвеновски, со пензија од 100.000 денари, кој го...

Шаќири до лидерот на Левица: Апасиев најдобро е да не им се обраќа на Албанците, сè додека е вака настроен кон нив

Лидерот на Левица, Димитар Апасиев, вчера на неговиот фејсбук-профил напиша статус во кој им се обрати на Албанците во Македонија: „Драги сограѓани АЛБАНЦИ. Замислете ваква...

СЗО препорача носење маски и дома

Носење маски и дома препорачува СЗО поради спречување на ширење на зарзата во случаеви кога им доаѓаат надворешни посетитли и кога неможат да одржуваат...
- Advertisement -