fbpx
-7 C
Skopje

За три години, Барселона потрошила 366,3 милиони евра повеќе од Реал Мадрид!

АКТУЕЛНО

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...

Спасовски се огласи за протестите на ВМРО-ДПМНЕ: Почитувајте ги забраните за јавни собири

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска апелираше до опозицијата која најави протести во повеќе градови да ја почитува забраната за јавни собири, заради...

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

Пенал(и) за Зоран Заев - фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку...

Николовски: Граѓаните ќе добијат целосно обновена патна мрежа којашто ја поврзува нашата земја со Бугарија и Албанија,

Модернизацијата на паневропскиот Коридор е од исклучително значење за регионалното поврзување и соработка, како и за развој на домашната економија. Патниот правец Крива Паланка...

Со потпишувањето на Кутињо, Барселона потрошила 561,25 милиони евра во изминатите три сезона, додека Реал Мадрид за истиот период потрошил 194,9 милиони евра.

Не само што го престигна Реал Мадрид во трошењето на пари, Барселона во изминатите три години даде речиси тројно повеќе од кралскиот клуб за нови засилувања. „АС“ направи пресметка на потрошеното и заработеното во изминатите три години на двата шпански гиганти.

Барселона го комплетира трансферот на Кутињо вреден 160 милиони евра, изминатото лето се засили со Дембеле за 145 милиони евра, за Паулињо плати 40, за Самедо 30,5, за Делофеу 12 и за Марлон 5. Мадрид во изминатото лето потроши само 26 милиони за Тео и 16,5 за Дани Себаљос.

Во изминатите три сезони Барселона потроши 561,25 милиони евра, покрај горенаведените играчи ги купи и Арда Туран (34), Алекс Видал (17), Андре Гомеш (35), Алкасер (30), Умити (25), Силесен (13) и Денис (3,25). Во истиот период Реал Мадрид потроши 194,9 милиони евра, ги купи Ковачиќ (30), Ваљехо (5), Асенсио (3,9), Луказ Вазкез (1), Кико Касиља (6), Данило (31,5), Мората (30), Винисиус (45) и Тео и Себаљос.

Што се однесува до продажбата на фудбалери во изминатите три години, Барселона заработиле повеќе од Реал Мадрид, но разликата не е многу голема. Каталонците инкасирале 366,5 милиони евра, Кралскиот клуб заработил 298,1 милион евра. Од Барса заминаа Нејмар (222), Тељо (4), Клаудио Браво (18), Бартра (8), Халиловиќ (5), Адриано (2,3), Тељо (0,5), Педро (27), Делофеу (6), Денис (4), Монтоја (1,3). Балансот на купување и продажба на фудбалери кај Барселона е -263,15 милиони евра.

Реал Мадрид инкасираше 195,15 милиони за Мората (80), Данило (30), Хамес (13), Мариано (8), Диего Љоренте (7), Бургу (3), Коентрао (1), Хесе (25), Черишев (7), Мајорал (3), Медран (1,5), Маскарел (1), Иљара (15) и Лукас Силва (0,65). Балансот на купување и продажба на фудбалери во Реал Мадрид е -0,25 милиони евра.

Извор: 24Фудбал

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Доктор појаснува: Еве кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите...

Николов: Предвидуваме изградба на конзоли за пешаци на река Отиња.

За три години, локалната самоуправа предводена од СДСМ реализираше бројни капитални проекти, важни за унапредување на квалитетот на живот на нашите сограѓани.Штип мора да...

Богојески распали по Груевски: Завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање

Оваа завалијава никаде го нема да гукни за бугарското прашање... за стопирање на македонската интеграција во ЕУ... Но штом го чепнаа кај што го...

Венко Филипче со важна информација: Добивме 13.500 брзи тестови од Норвешка

Денеска добивме донација од 13500 брзи тестови од Норвешка, а 10000 од нив ќе бидат за Министерството за здравство. Оваа помош произлезе од потпишаниот...

Европски претставници: Заев ја носи Македонија во ЕУ, таму каде што припаѓа

По повод наградата за човекови права за 2020 година што фондацијата „Фридрих Еберт“ му ја додели на претседателот на СДСМ Зоран Заев, со видео...
- Advertisement -