fbpx
1 C
Skopje

Заборавете на купените сокови: 5 енергетски бомби за секое утро!

АКТУЕЛНО

Вучиќ до криминалците: Готови сте, еден нема да толерирам, сите ќе ве уапсиме

По завршувањето на седницата на Советот за национална безбедност, беа прикажани фотографии со вознемирувачkaa содржинa каде се прикажуваат тешки докази. Клучните докази против криминалните групи...

Христијан Мицкоски од инфективна клиника: Тешко дишам, а главата ми пука од температура

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи на фејсбук од инфективна клиника: По криминални и украдени избори, злоупотреба на вонредна состојба, масовен поткуп, притисоци,...

По барањата за воведување рестриктивни мерки, се огласи и Филипче: Не е исклучена можноста за воведување на рестриктивни мерки идната недела

Засега нема потреба од воведување дополнителни рестриктивни мерки, но можноста за такво нешто не е исклучена, рече денеска министерот за здравство Венко Филипче. Како што...

Србија пред затворање: Ситуацијата во Ниш е на раб на катастрофа

Во Ниш и натаму расте бројот на заболени со ковид-19. Од вчера тестираните 679 материјали, според податоци на Домот на здравје, позитивни резултати добиле...

Најздравиот начин да го започнете вашиот ден е преку внесување на потребната количина на витамини и минерали, а за тоа најдобрата опција се токму природните сокови. Кога велиме природни, не мислиме на оние сокови кои може да ги најдете во маркетите, туку соковите направени на соковник со свежо овошје, а кои и те како ќе ви помогнат да го подобрите вашиот имунолошки систем.

Заборавете на купените сокови, фатете се за свежо овошје и само за пет минути ќе добиете енергетско освежување за одличен почеток на вашиот ден.

ОВОШЈЕ БОМБА

Состојки:

2 чаши свежи малини

6 чаши вода

2 чаши сок од исцеден портокал

2 чаши исецкан ананас

лажица сецкани свеж ѓумбир

Подготовка:

Се мешаат сите состојки во голем сад, додадете неколку коцки мраз и неколку лисја нане . Пијте наутро после појадок, земете и за на работа. Ова овошје бомба содржи количина на витамини и минерали кои ќе ви дадат сила за нови бизнис потфати.

ЦРВЕНА РАПСОДИЈА

Состојки:

2 чаши црвена рибизла

1 чаша исецкана лубеница

½ чаша природен сок

1 лажица мед

½ чаша лисја исецкано нане

Подготовка:

Промешајте ги сите состојки во миксер и на крајот додадете нане . За долготрајно уживање з неколку парчиња лубеница додадете пред конзумирање. Ова рапсодија подготвиете ја претходната ноќ, така што следниот ден со неколку голтки отфрлете ги сите грижи и измами со глад пред вечера.

SOUR ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исчистено и исецкано манго

Сок од два портокали

Сок од еден лимон

Половина од кората од лимон

Подготовка:

Мангото се сецка во блендер, додадете лимон и сок од портокал , коцки мраз и кора од лимон. Овој пијалок е совршен за топла и влажна ноќ без обврска.

ПРЕГРАТКА

Состојки:

Чаша свежи малини

Чаша свежи цреши

Сок од два портокали

Парчиња исецкан грејпфрут

Подготовка:

Малините и црешите се стават во блендер, додадете сок од портокал и сок од грејпфрут . Ако сте во потрага за вечерна забава, поканете пријатели и изненадете ги со “прегратка” за која гарантирано ќе ви побараат рецепт.

ICE ОСВЕЖУВАЊЕ

Состојки:

Чаша исецкани праски

Лажица шеќер

Хибискус кесички чај

Половина чаша топла вода

Подготовка:

Чајната ќесичка прелијте ја со топла вода . исецкајте ја ечкање праската во блендер, додадете една лажица шеќер , прелијте го со подготвениот чај и ставете мраз. Најдобро е да го пиете ова преку ден кога ќе ви дојде „Жолтата“ минута на замор.

 

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

И докторите заплакале: Оваа потресна фотографија крие приказна која никогаш нема да ја заборавите

Брачниот пар Дон (84) и Маргарет (80) биле во брак 59 години, тие во август оваа година починаа заедно држејќи се за рака. На вработените...

По Задушница доаѓа големиот празник: Што треба да направи секој верник?

Прочка, кој доаѓа по Задушница, претставува голем празник за македонскиот народ и со него се поврзани голем број обичаи и верувања. Празникот Прочка или Велики...

ОВАА ЗАГАТКА НИКОЈ НЕ МОЖЕШЕ ДА ЈА РЕШИ, А ДАЛИ ВИЕ ГО ЗНАЕТЕ ОДГОВОРОТ: Кое семејство од фотографијата е сиромашно?

ПРОЧИТАЈ ПОВЕЌЕ ВО ПРОДОЛЖЕНИЕ: Слика подолу Со оваа загатка ќе го тестирате Вашиот мозок и можеби ќе откриете дали би биле добар детектив. Па, кое од...

(Фото) Легнала да спие и никогаш не се разбудила а мислеше дека е само уморна

Шејла Ровел проговорила за своето страдање, откако нејзината 21- годишна ќерка отишла да си легне во кревет поради главболка, а не сфатила дека добила...

ТАЖНА ИСПОВЕД: На синот и снаата им дадов се, а тие ме оставија на улица

Живеам со мојот син и снаата во нивното лошо расположение. Им дадов сè, а тие ми го “собраа“ имотот откако почина сопругот. Сега ниту...
- Advertisement -