fbpx
5 C
Skopje

Заев-Бјорнстад: Ќе имаме нула толеранција за сите изборни нарушувања

АКТУЕЛНО

Се огласи пред да замине: Ќе се вратам на некаков начин

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори...

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, го прими во посета амбасадорот на Кралството Норвешка во Република Македонија, Арне Санес Бјорнстад.

Премиерот Заев и амбасадорот Бјорнстад разговараа за актуелни теми поврзани со изборниот процес, за спроведувањето на реформите утврдени во програмата на владата и во планот 3-6-9, како и за тековните активности во процесот за членство на Република Македонија во НАТО.

– Владата и надлежните институции ќе имаат пристап на нула толеранција за евентуални обиди за прекршувања во изборниот процес, и никој не треба ниту да помисли да си поигрува со волјата на гласачите – изјави премиерот Заев на средбата со норвешкиот амбасадор.

Владата на Република Македонија, истакна премиерот, создаде услови за слободни и демократски избори во кои граѓаните слободно и без притисок ќе ги исполнат своето избирачко право.

Амбасадорот Бјорнстад во разговорот со премиерот Заев истакна дека Норвешка со задоволство го следи позитивниот развој во остварување на реформите во Република Македонија и изрази надеж дека тие ќе продолжат со најавената динамика.

Премиерот Заев го увери амбасадорот дека предвидената стратегија за реформи и нивното остварување е од важност, како за градење на демократскиот амбиент во земјата така и заради постигнување на стандардите за членство на нашата земја во ЕУ и НАТО.

Во однос на остварување на потцртаните обврски на Република Македонија за членство во НАТО, премиерот Заев го информираше амбасадорот на Кралството Норвешка во Република Македонија дека земјата со засилен интензитет работи да ги исполни сите услови и дека во наредните години ќе се зголемува и ставката на буџетот за АРМ, согласно со стандардите на алијансата.

Во насока на исполнување на НАТО стандардите, со дипломатските активности на меѓународен план, особено во односите со соседите и со земјите во регионот, Република Македонија покажа дека е посветена на унапредување на регионалната соработка и на добрососедските односи. Со проактивната улога и со позитивниот пристап се остваруваат резултати со кои се решаваат многу отворени прашања.

Извор: www.tocka.com.mk

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Пронашол изгубен новчаник, подоцна добил писмо кое го расплакало

Се враќал од продавница, кога на паркингот до автомобилот забележал туѓ новчаник. Веднаш покажал дека е добар човек, со потегот кој го направил. Џастин Тарел...

Авиooн се срyшил, загинале 520 луѓе, а 35 години подоцна се појавил пак на радарите

Јапонски патнични авион со број JL123 на Japan Airlines се срушил на 12 август 1985 година. И до ден денес според статистиката тој е...

Една од последиците на коронавирусот е опаѓање на косата

Голем број луѓе со коронавирус по закрепнувањето пријавија проблем со опаѓање на косата, а некои познати личности решија да го споделат со јавноста. Една од...

ХАРВАРД ТЕСТ ОД 1869 ГОДИНА: АKО ГО ЗНАЕТЕ ТОЧНИОТ ОДГОВОР, ВИЕ СТЕ НАТПРОСЕЧНО ИНТЕЛИГЕНТНИ

Малку луѓе можат да одговорат правилно на ова прашање. Внимателно прочитајте ја задачата и обидете се да го дадете точниот одговор Универзитетот Харвард е познат...

Лажат штом проговорат: Три хоросkопски знаци кои премногу саkaат да ја извртуваат вистината

Никој не ја кажува вистината во секој момент од животот, на за личностите родени во овие знаци, лажењето е составен дел од денот. Тие...
- Advertisement -