27 C
Skopje

Заев доби одговор од Мицкоски за лидерската средба: Секој што си дробел тоа и ќе си срка

АКТУЕЛНО

И Апасиев се огласи за Палчо: Ќе формираме наша црвена милиција

По немилиот настан со Љупчо Палевски – Димитар Апасиев се огласи на фејсбук: Ја не се сеќавам у време на Грујо вака со шипки и...

Груби со најава: Владатa ќе разгледа дали да субвенционира вработување на албанците и граѓани од други помали етнички заедници

Во синоќешното гостување емисијата „Клик плус“, вицепремиерот Артан Груби најави дека Владата ќе ја разгледува можноста за субвенционирање на приватните компании кои ќе вработат...

Премиерот Заев со владина делегација во дводневна посета на Атина

Конференцијата на угледниот магазин „Економист“ како тркалезна маса со Владата на Грција и учесници од регионот, оваа година е посветена на темата „Европа: Зајакнување...

На поканата од премиерот Зоран Заев да се одржи лидерска средба, денес јавно одговори и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

-Гледам дека Заев повикува на лидерска средба во петок, а јас ќе одговорам дека не ја гледам потребата од мое присуство на средба на која ќе се разговара за се и тоа ќе биде алиби, а нема да се разговара за тоа што денес е потребно на Република Македонија, датум кога ќе имаме предвремени парламентарни избори. Тоа е така затоа што и покрај оние стенд-ап настапи во Владата и покрај она себехрабрење кое го кажува Заев дека е подготвен да излезе секогаш на избори, самиот тој е соочен со сопствениот страв од дебакл на такви избори, а потоа како што напишав во една колумна, секој што си дробел тоа и ќе си срка, рече Мицкоски.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ потсети дека тој беше првиот кој го повика премиерот да соработуваат за датум за избори.

-Таа понуда траеше со денови, кој беше одговорот од власта? Ја отфрли понудената рака и одговори со прогонот врз актуелни и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ.

Како да имаме средба со така дијаметрално спротивни ставови? Ја информирам јавноста дека работни групи составени од ВМРО-ДПМНЕ и работни групи кои ги предложи СДСМ веќе интензивно работат на закон за ЈО иако ставовите се дијаметрално спротивни. Една од црвените линии беше Катица Јанева, гледаме за неа денес веќе не се ни дискутира, рече Мицкоски.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

СKAНДАЛОЗНО Пратеник фатен на дело како гледа пoрн* во Собрние (Фото)

Пратеникот во тајландскиот парламент Ронатеп Ануват беше фатен на дело како гледа порнографски содржини на својот мобилен телефон за време на траење на седница...

Се огласи и Мицкоски: Горде е мајка на еден мал ангел, срамот за ваквата тортура ќе остане

Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го користи власта на Заев,...

Апасиев ја објави цената на кафето за кое плаќаат пратениците во Собранието (Фото)

Лидерот на Левица Димитар Апасиев напиша статус на Фејсбук во кој ја објави цената на турското кафе во Собранието, правејќи споредба на истото со...

Врховен ја потврди пресудата за Јанкуловска: Екс министерката треба да отслужи затворска казна

Врховниот суд ги отфрли жалбите поднесени од осудените во случајот „Тенк“, Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски и ги потврди пресудите изречени од...
- Advertisement -