fbpx
-0.5 C
Skopje

Заев: Државата постои за граѓаните, сега треба да им се најде дупло, мораме да водиме грижа за сите

АКТУЕЛНО

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

ВМРО НП: Историчарите молчат за Kрвав Божиќ во кои беа стрелани стотици македонски партизани

Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

Ние на 1 јануари не влеговме со 4 милијарди. Денес нема потрошувачка, сите се дома повлечени. Како тоа паѓа, вие треба да обезбедите пари, плати, пензии и слично. Ако ова е паднато, вие немате пари. Суштината е дека обезбедуваме пари од надвор. Граѓаните треба да го знаат тоа. Тоа носи девизна стабилност. Повлекуваме максимум колку што треба и еве танцуваме, ги одржуваме основните функции на државата. Мораме да имаме редовен трансфер на пари за армија, полиција, здравство, мораме да помогнеме за да може системот да функционира, рече претседателот на СДСМ Зоран Заев во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија.

Приходите се паднати, стратегијата е да се повлечат кредити од надвор а тоа носи девизна стабилност. Сите сакаме кризата да заврши крај на мај, но никој не може да знае дали таа ќе продолжи и по мај.

Имаме здрав финансиски систем. Сите мерки се искординирани. Ликвидноста мора да ја одржиме дома. Мора да мислиме што во јуни, што во септември, што до крајот на годината. Затоа ние сме овде, за граѓаните.

Секоја компанија што е погодена од кризата, микро, мала, средна, голема, добива 14.500 по работник за април и мај месец. Ако има 100 вработени има милион и 450 илјади за април и исто за мај месец. Државата мора да ги обезбеди основните функции. При ваквото помагање, од мали дуќанчиња до сите други имаат пристап до овие средства. Ние трошиме јавни пари, мора да биде правично. Има луѓе кои се останати без работа, ние мораме да водиме грижа и за нив. Ова го правиме рамноправно за сите, додаде тој.

Имаме фирми кои работат преку заштитни друштва, има некои кои работат на пола работно време. Кога се аплицира мора да се работи правично. Ако работеле пола работно време, ќе добијат пола, ако работеле полно работно време ќе добијат целосно, одговори првиот човек на СДСМ на новинарско прашање што ќе се случи со оние вработени кои работат по ресторани како келнери и слично.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Ефтов до ВМРО-ДПМНЕ: Мислите дека америkанците се глупи и ништо не гледаат што правите, вие мора да се дистанцирате од Груевски ако сакате да...

Прочитајте ПОВЕЌЕ во продолжение Тој дел што ќе остане од ВМРО-ДПМНЕ кога ќе се одземат гласовите кои ќе завршат на контото на Левица, ќе се...

АГНЕСА: Не правев естетски корекции: По интимност од скоро 20 години, нормален маж нема да ја нарече сопругата „фотошоп барбика“

Агнеса Органџиева, поранешната сопруга на Роберт Орданоски отворено во јавноста зборува за нејзиниот брак со екс-директрот на АЕК. Во последното интервју за ММС вели...

Васко Ефтов: Заев не сака Влада со ВМРО-ДПМНЕ, тој си го сака Мицкоски во Белата палата

Ако сакаше ВМРО-ДПМНЕ да се врати на власт, мораше да направи дисконтинуитет со груевизмот. Се додека не се направи дистанцирање од Груевски, овој Зоран...

Дневен хороскоп: Еден знак се наоѓа во тешка ситуација

ОВЕН Се обидувате со нови, поинакви и револуционерни идеји да го подигнете нивото на работата. Моментално нема резултати. Брачниот однос е стабилен. Партнерот е...

Убава вест: И оваа година државата ќе доделува ваучери за одмор на вработените со ниски приходи

И оваа година државата ќе продолжи да им доделува ваучери за одмор на работниците со ниски приходи во домашните туристички капацитети, соопшти денеска министерот...
- Advertisement -