32 C
Skopje

Заев: Глас за Мицкоски и ДУИ е губење на европската иднина

АКТУЕЛНО

Јанчев со амбиција да го преземе ВМРО-ДПМНЕ- како што вели најмоќната партија во Северна Македонија

Градоначалникот на Кавадарци од редовите на ВМРО- ДПМНЕ и поранешен потпретседател на партијата, Митко Јанчев, во интервју за „Фокус“ ги открива своите идни планови...

139 нови случаи на ковид 19, оздравени се 534 пациенти, починати се 6 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-36, Куманово-11,...

ОН загрижени поради расизмот и дискриминацијата на Ромите

Специјалниот ополномоштеник на ОН за малцинства предупредува на засилена дискриминација на Ромите во светот во време на корона. Освен тоа, постои и омраза кон...

United Group, сопственикот на Тотал ТВ, го презеде бугарскиот Vivacom

United Group, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, во чиј состав во Македонија функционира Тотал ТВ, денес го објави завршувањето на...

„Искрен став е тоа дека ДУИ треба да оди во опозиција. Изморени се нивните гласачи. Навлезени се ДУИ во системот и не знаат за друго. Ако гласачите се определат за ДУИ, тоа е како да гласале за Мицкоски, но што значи тоа? Тоа значи нови проблеми дома, губење на НАТО, на ЕУ, губење на европските фондови, губење на иднината. Искрено не верувам дека Мицкоски ќе добие шанса да го уништи сето ова, секој наш успех, но може да му помогнат граѓаните кои ќе гласаат за помалите партии и тие да влезат во коалиција со Мицкоски и целиот концепт за европска иднина да се распадне.“- изрази загриженост лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на телевизија Алсат.

Тој потенцираше дека кога требало да се носат храбри одлуки тој ги носел, кога требало да се ризикува рејтинг, тој ризикувал и затоа повика дека сега на ред се граѓаните.

„Заедно со граѓаните одлучуваме каде ќе се движиме. Зошто порано партиите на Албанците не го донееле Законот за јазиците, зошто порано не се граделе Арачиново, Липково и други албански села, зошто порано не се потпишале овие големи историски договори со Грција и Бугарија, зошто друг не не одведе во Европа? Зарем сето тоа сега ќе го погазиме?“- изјави Заев.

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Делчевските пожарникари безбедно симнаа маче од кров

Успешно заврши интервенцијата на Територијалната противпожарна единица од Делчево која денес симна маченце кое два дена било качено на кров и неможело да се...

Заев со порака до Ахмети: Треба да се има бројки за премиер

По конститутивната седница во македонското собрание свое обраќање до јавноста имаше претседателот на СДСМ Зоран Заев. Тој на денешната пресконференција рече дека ќе ги...
- Advertisement -