fbpx
1 C
Skopje

Заев го победи Црвенковски со 3:0 – ја направи СДСМ победничка партија, ја внесе Македонија во НАТО и е на чекор до ЕУ

АКТУЕЛНО

Николовски со честитка за Богојавление: Да се обврземе на чесност, одговороност, правичност, меѓусебно помагање и разбирање

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и ресурси Љупчо Николовски по повод денешниот голем христијански празник упати честитка од православниот...

Kaракачнов со нова изјава: Самиот Бучковски има добра волја, но тие кои го праќаат кај нас немаат

Најнови вести поврзани со македонско бугарските односи Тој вели дека македонските власти три и пол години не направиле ништо и сега се надеваат на тоа...

Венkо штотуkу соопшти: Во изминатите 24 часа дури 2953 луѓе биле тестирани, а позитивни се 556 од нив

Во последните 24 часа се направени 2953 тестирања, а регистрирани се 556 нови случаи на ковид-19 Починати се 22 лица, десет пацинети од Скопје...

Во последните 24 часа: 764 тестирања, регистрирани 100 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 764 тестирања, а регистрирани се 100 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 47, Куманово 3, Дебар 12, Штип...

Пенал(и) за Зоран Заев – фејсбук статус на Дарко Пешевски од ВМРО НП

Го изгледав неколку пати интервјуто на премиерот но и го прочитав неколку пати соопштението на Бранко Црвенковски.
Во интервјуто нема да навлегувам бидејќи неговата содржина не е во мој домен и секој коментар би бил излишен затоа што едноставно немам доволно информации. Реакциите се такви какви што се. Соопштението на БЦ гледано и анализирано од политички аспект има неколку сегменти за анализирање.

Прво: Ја разводенува содржината на интервјуто и го става во втор план. Не се зборува за интервјуто, туку се зборува за реакцијата на Бранко Црвенковски.

Второ: По самата бранковистичка реакција се покажаа политичарите – “бранковисти” со сличен или идентичен став кои сеуште се во коалиција со СДСМ и тука Зоран Заев треба подлабоко да изанализира со кого коалицира ако веќе е решен да прави европска држава од ова парче земја.
Трето: Само еден политичар и политичка партија му даде подршка и да бидам искрен друга и не му треба затоа што за историја на претседателот на ВМРО-Народна партија Љубчо Георгиевски му нема рамен.

Пеналите!

Со самата реакција, господинот Бранко Црвенковски несвесно се втурна во ситуација да мери партиски рејтинг со Зоран Заев. После сите победи и успеси со владата предводена од СДСМ, Заев води 1:0

Во реакцијата се наведува 7 годишна апстиненција, период во кој е срушен режим, членство во НАТО и ред други меѓународни позитивни движења што му дава за право на З.З помеѓу партиското членство да делува како човек кој носи победи. 2:0 Централен одбор после се, најверојатно ќе нема. Заев ќе го задржи партиското членство единствено. 3:0

Одлична можност Зоран Заев да расчисти со крилото на Црвенковски. 4:0 По се изгледа Бранко Црвенковски уште долго ќе биде со замрзнато членство. 5:0

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

Д-Р ЛАЗАРОВ РАСПАЛИ: СЕ ЗАЦРНИЈА ЦЕЛИ СЕМЕЈСТВА ЛУДАЦИ ЕДНИ, ЈЕАЛЕ ВЕ KАФАНИ

Се распадна општеството во скоро секој сегмент, економски колабираме, образованието е суспендирано а медицинарите се фрлени во оган веќе година дена без пауза, лек...

Kолку долго се чува свeтата вода: Еве што треба да направите со неа после Водици

Прочитај повеќе во продолжение За време на вчерашниот ден верниците од црква земаат осветена вода, но дали знаете што треба да направите со старата света...

Нов силен земјотрес : Овој пат во Албанија

Земјотрес со јачина од 4,2 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. Според веб-страницата на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 4,2 степени според...

Јапонски оперски пејач ја пее „Ако уmрам ил загинам“ (ВИДЕО)

Јапонски оперски пејач Казухиро Котецу кој неодамна ја испеа „Македонско девојче“, сега објави видео во кое ја пее „Ако умрам ил загинам“ од легендарниот...

Еве kако Трамп посакал да биде испратен од Белата куќа

Американскиот претседател во заминување Доналд Трамп ќе полета од Вашингтон четири часа пред инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Цо Бајден, соопшти Белата куќа. Трамп и...
- Advertisement -